Przypominamy!
- Używaj drona w otwartej przestrzeni. Zawsze.
- Dron musi pozostawać w zasięgu wzroku operatora.
- Nie można nim latać w pobliżu lotnisk i lądowisk, bezpośrednio nad ludźmi, budynkami oraz drogami.
- Za zachowanie bezpiecznej odległości od innych obiektów i utrzymanie bezpiecznej wysokości i w sposób umożliwiający uniknięcie kolizji z innym użytkownikiem przestrzeni powietrznej i ustąpienie pierwszeństwa odpowiedzialna jest ZAWSZE OSOBA PILOTUJĄCA DRONA.
- Świadectwo Kwalifikacji to dokument potwierdzający, że operator urządzenia bezzałogowego potrafi nim w sposób bezpieczny sterować, posiada wymagane badania lekarskie oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Świadectwo Kwalifikacji jest wydawane przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, po pozytywnym zaliczeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego.
- W przestrzeni na wysokościach powyżej 150 metrów lata większość załogowych statków powietrznych, dla których to minimalna wysokość lotu.
- Niektóre rodzaje statków powietrznych np. paralotnie, motolotnie mogą latać na niższych wysokościach.
- Latając dronem szanujmy prywatność innych osób, szczególnie, jeśli fotografujemy i nagrywamy. Pomyślmy wcześniej i zadbajmy o zgodę na wykonywanie takich zdjęć czy filmów wideo.
- Używając drona niezależnie od celów musimy pamiętać, że nie jesteśmy zwolnienie o znajomości prawa lotniczego, to znaczy każde nasze działanie, które narazi na niebezpieczeństwo osoby trzecie podlega karze. Za złamanie tych przepisów grozi nawet do pięciu lat więzienia.
Szczyt NATO w Warszawie 7-10 lipca nie latamy w promieniu 100 km od Stadionu Narodowego
Światowe Dni Młodzieży 25 lipca – 1 sierpnia 2016r. nie latamy w czasie w promieniu 100 km od Błoni Krakowskich oraz 50 km od Jasnej Góry
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przypomina o wprowadzanych przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ) ograniczeniach w ruchu lotniczym w czasie Szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży.
W dniach 7- 10 lipca 2016 r. w Warszawie odbędzie się „Szczyt NATO” oraz w dniach 25.07-01.08.2016 r. w okolicach Krakowa oraz w Częstochowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. W tych terminach zostały wprowadzone znaczące ograniczenia w ruchu lotniczym dla wielu rodzajów działalności lotniczej, a nawet zakazy lotów w promieniu 100 km od Stadionu Narodowego w Warszawie oraz w promieniu 100 km od Błoni Krakowskich oraz 50 km od Jasnej Góry. Dotyczy to w szczególności lotnictwa ogólnego, modeli latających, bezzałogowych statków powietrznych „dronów”, paralotni itp.
Z tego zakazu wyłączone są tylko niektóre: loty Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, lotnictwa państwowego, loty SAR, loty wojskowe, policyjne, straży pożarnej, rejsowe i czarterowe loty samolotów pasażerskich.
Kategoryczny zakaz lotów dronów dotyczy wszystkich rodzajów działalności lotniczej zarówno wykonywanych w celach sportowo rekreacyjnych jak i innych czyli w celach „komercyjnych”. PAŻP przypomina, że zakaz lotów „dronów” dotyczy też tych operatorów modeli latających i bezzałogowych statków powietrznych, dla których zostały wydane przez PAŻP długo terminowe warunki lotów w przestrzeniach kontrolowanych CTR.
Jednocześnie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przypomina, że zgodnie z art. 212 ust. 1 lit. A ustawy z 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze: kto wykonując lot przy użyciu statku powietrznego, narusza przepisy dotyczące ruchu lotniczego obowiązujące w obszarze, w którym lot się odbywa, podlega karze pozbawienia wolności do lat pięciu.
Źródło: KSP