Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczny – trzeźwy kierowca" – debata społeczna

Każdego roku w trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Śmierć i obrażenia na drodze to zdarzenia nagłe, gwałtowne i z pewnością traumatyczne. Ich wpływ pozostaje długotrwały, czasem nieprzemijający. Z tej okazji Komenda Powiatowa Policji w Radomsku wraz z Miastem Radomsko zorganizowało debatę „Bezpieczny – trzeźwy kierowca” z udziałem uczniów szkół średnich.

18 listopada 2024 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku odbyła się debata społeczna pod nazwą „Bezpieczny – trzeźwy kierowca”. Spotkanie otworzyli podinspektor Przemysław Mazurkiewicz - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku oraz Jarosław Ferenc - Prezydent Miasta Radomska. Spotkanie było przeznaczone dla uczniów szkół średnich, którego głównym celem było uświadomienie młodym kierowcom jak ważne jest przestrzegania przepisów prawa, gdyż w głównej mierze to najmłodsi kierowcy powodują wiele zdarzeń drogowych. Prowadzącym spotkanie był podinspektor Mariusz Pawłowski - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Radomsku. Podczas pierwszego panelu debaty wypowiadali się eksperci, którzy przedstawili dane statystyczne dotyczące, chociażby liczby poszkodowanych w wypadkach czy wpływie alkoholu na zdolność reagowania za kierownicą.

Jako pierwsza wystąpiła Renata Koniarska, nauczycielka z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych numer 1 w Radomsku oraz inicjatorka przedsięwzięć o charakterze profilaktycznym, która przedstawiła działania, jakie w ciągu ostatnich lat udało się zrealizować wspólnie z policją na rzecz bezpieczeństwa młodzieży.

Aspirant Sztabowy Wiesław Kuc - Kierownik Referatu do spraw Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym Komendy Powiatowej Policji w Radomsku przedstawił statystyki wypadków drogowych, nawiązując do zdarzeń z terenu powiatu radomszczańskiego. Przedstawiciele szkół jazdy natomiast, zachęcali młodzież do traktowania kursów jazdy jako okazję do zdobywania wiedzy i umiejętności na całe życie, a nie tylko nauki do egzaminu na prawo jazdy. Zebrana w bibliotece młodzież, miała okazję wysłuchania także Roberta Lemańskiego, specjalisty z zakresu profilaktyki oraz działacza w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych.

W drugiej części spotkania młodzież miała okazję zadawać pytania i brać udział w dyskusji z ekspertami. Poruszono wiele ważnych tematów, od wpływu alkoholu na reakcje kierowcy, po konsekwencje prawne prowadzenia pod wpływem alkoholu. Podczas debaty zwrócono młodym ludziom szczególną uwagę na fakt, iż posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdami, to przywilej, który zobowiązuje. Na zakończenie uczestnicy otrzymali gadżety przypominające o konieczności zachowania trzeźwości za kierownicą.

Debata „Bezpieczny – trzeźwy kierowca” była nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale również apelem do młodych ludzi o rozwagę i odpowiedzialność na drodze. Tego rodzaju inicjatywy mają na celu zmniejszenie liczby wypadków i poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

aspirant Dariusz Kaczmarek

 

  • „Bezpieczny – trzeźwy kierowca" – debata społeczna.
  • „Bezpieczny – trzeźwy kierowca" – debata społeczna.
  • Bezpieczny – trzeźwy kierowca.
Powrót na górę strony