Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aktywny i bezpieczny wypoczynek podczas majowego weekendu

Prognoza słonecznych i ciepłych dni napawa optymizmem, wielu z nas zaplanowało na długi weekend majowy podróż do miejscowości wypoczynkowych. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zanim rozpoczniemy aktywny i bezstresowy wypoczynek poza domem.

Przed wyjazdem pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszego dobytku, mieszkania czy domu. Należy sprawdzić zamknięcia wszystkich drzwi i okien, również tych piwnicznych i dachowych. Warto zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do naszych domów, ale również do pomieszczeń gospodarczych czy garażu. Gotówka, biżuteria oraz inne drogocenne przedmioty, można zdeponować w banku, gdzie będą bezpieczniejsze niż w domu.

Poinformujmy sąsiada bądź inną zaufaną osobę o naszym wyjeździe i poprośmy, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował się mieszkaniem, zebrał ulotki reklamowe z wycieraczki bądź ze skrzynki pocztowej, również pozostawmy numer kontaktowy aby można było w każdej chwili się z nami skontaktować. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym o różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

Podczas spotkań z przyjaciółmi na świeżym powietrzu, pamiętajmy, aby zgodnie z polskim prawem nie spożywać alkoholu w miejscach publicznych takich jak ulice, place czy parki, chyba, że są tam wyznaczone do tego miejsca, np. ogródki restauracyjne. Ponadto, każda rada gminy ma możliwość objęcia zakazem spożywania alkoholu innych miejsc na swoim terenie.

Przypominamy, że zawsze nieodpłatnie możemy zbadać swój stan trzeźwości w najbliższej jednostce Policji. Przygotowując się do drogi dobrze jest być wypoczętym, a także warto pomyśleć o drogach alternatywnych, z uwagi na wzmożony ruch czy trwające roboty drogowe, co pozwoli nam pojechać inną drogą w razie jakichś utrudnień. Podczas jazdy, powinniśmy robić przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji. Nie należy się spieszyć i rozwijać nadmiernej prędkości, jak również pod żadnym pozorem nie wsiadajmy „za kierownicę” po spożyciu alkoholu.

Wypoczywając nad wodą zwróćmy szczególną uwagę na dzieci bawiące się na brzegu, jak również zachowajmy należytą ostrożność podczas łowienia ryb, aby uniknąć nieplanowanej kąpieli, która przy obecnej temperaturze wody może być bardzo niebezpieczna. Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką sprawdźmy ich stan techniczny, upewnijmy się, czy na wyposażeniu jednostki jest sprawny sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kamizelki ratunkowe. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych o przewidywanej porze powrotu.

Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas górskich wędrówek. Na bieżąco oceniajmy trasę, pogodę, nasze możliwości, trudności na szlaku. Warto mieć w zanadrzu zaplanowany wariant awaryjny, umożliwiający szybkie zejście w dół w razie niepogody lub złego samopoczucia któregoś z uczestników wędrówki. Jeśli macie ze sobą telefony komórkowe wpiszcie aktualne numery alarmowe właściwych służb. Planując trasę górskimi szlakami upewnijcie się czy wszystkie osoby w grupie są na nią odpowiednio przygotowane.

Podczas całej „majówki” nad naszym bezpieczeństwem będą czuwać policjanci, jednak bezpieczny wypoczynek zależy w dużej mierze od nas samych, nic nie zwalnia nas od myślenia, a wybrana forma wypoczynku powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i swoich najbliższych podczas zbliżającego się długiego weekendu majowego.

(Biuro Prewencji KGP)

Powrót na górę strony