Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Światowy Dzień Walki z Depresją

Depresja najczęściej kojarzy się ze złym nastrojem, niechęcią do życia, czy smutkiem. Gorszy dzień może zdarzyć się każdemu, ale jeśli jest ich coraz więcej, może to być objaw choroby, która wymaga pomocy specjalisty. 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Ma on wyraźnie przypominać, jak przebiegłą i groźną chorobą jest to zaburzenie – wzmocnić percepcję na to, że depresji nie można lekceważyć, a dotkniętych ją chorych – stygmatyzować.

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Wiąże się też ze zwiększonym ryzykiem zachowań autoagresywnych, które również prowadzą do podejmowania zachowań niezgodnych z prawem. Praca i zaangażowanie różnych instytucji, w tym funkcjonariuszy Policji, może przyczynić się do tego, że stygmatyzacja chorych psychiczne zniknie, a ludzie nie będą wstydzić się prosić o pomoc. Należy zaznaczyć, że nieleczona depresja jest chorobą śmiertelną.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z problemami natury psychicznej, nie wahaj się szukać pomocy. Do dyspozycji są liczne instytucje, które oferują wsparcie osobom w kryzysie psychicznym. Można skorzystać z pomocy telefonicznej:
800 70 22 22 - Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, bezpłatnie, całą dobę, 7 dni w tygodniu.
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, bezpłatnie, całą dobę, 7 dni w tygodniu.
116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, bezpłatnie, całą dobę, 7 dni w tygodniu.
116 123 - Poradnia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym (Kryzysowy Telefon Zaufania), bezpłatnie, całą dobę, 7 dni w tygodniu.
112 - W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, bezpłatnie, całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Warto pamiętać, że depresja to stan przejściowy i niezależnie od jej aktualnego poziomu, możemy z nią walczyć i ją pokonać. Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne, dlatego dbajmy o siebie nawzajem i oferujmy wsparcie tym, którzy go potrzebują. Dajmy depresji znać, że nie jesteśmy sami i razem możemy pokonać tę chorobę. Rozmawiajmy ze sobą i spędzajmy więcej czasu z innymi niż z telefonem.

młodszy aspirant Dariusz Kaczmarek

  • Plakat.
Powrót na górę strony