Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Święto Służby Cywilnej

Przez wielu nazywani są niewidzialnym sercem formacji – bo choć ich praca jest często niedostrzegana, bez nich funkcjonowanie Policji byłoby praktycznie niemożliwe. Z okazji Święta Służby Cywilnej Komendant Powiatowy Policji w Radomsku młodszy inspektor Jarosław Knapik serdecznie podziękował wszystkim pracownikom cywilnym radomszczańskiej komendy.

Państwowa służba cywilna ustanowiona została 17 lutego 1922 roku. Od początku pracownikom cywilnym stawiano wysokie wymagania kompetencyjne oraz ideowo-moralne. Ustawa z 17 lutego 1922 roku o państwowej służbie cywilnej była pierwszą kompleksową regulacją dotyczącą służby cywilnej i określała najważniejsze grupy zawodowe tworzące służbę cywilną oraz obowiązki i uprawnienia urzędników w II RP. Ta ustawa obowiązywała też w okresie powojennym, choć następne lata to okres jej gruntownych zmian. Po okresie transformacji ustrojowej potrzebne były nowe regulacje prawne dla służby cywilnej. I tak, 18 grudnia 1998 roku została uchwalona przez Sejm RP ustawa, która weszła w życie 1 lipca 1999 roku Zgodnie z regulacjami ustawowymi z 1998 roku w skład korpusu służby cywilnej w Polsce wchodzili: pracownicy służby cywilnej i urzędnicy służby cywilnej. Dzień Służby Cywilnej obchodzony jest od 2000 roku w Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada. Został ustanowiony w celu podkreślenia znaczenia roli służby cywilnej i administracji państwowej.

Podczas spotkania które odbyło się 10 listopada 2023 roku w sali konferencyjnej komendy młodszy inspektor Jarosław Knapik podziękował pracownikom policji za trud i codzienne poświęcenie na rzecz służby. Przypomniał, że bez pracowników cywilnych policja nie mogłaby funkcjonować. Podkreślił ich profesjonalizm i zaangażowanie zasługujące na szczególne uznanie i szacunek. Ponadto życzył wszystkim spełnienia planów zawodowych i osobistych.

młodszy aspirant Dariusz Kaczmarek

  • Służba cywilna.
Powrót na górę strony