Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści ciągle próbują. Ostrzeż swoich bliskich!

83-letnia mieszkanka powiatu radomszczańskiego dała się przekonać oszustowi, podającemu się za policjanta, że grozi jej niebezpieczeństwo. Zgromadzoną w domu gotówkę i biżuterię zostawiła przed drzwiami. Seniorka straciła kilkanaście tysięcy złotych. Kolejny raz informujemy Państwa, że Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy! Często ofiarami fałszywych policjantów padają osoby starsze, dlatego warto rozmawiać z seniorami o takich zagrożeniach.

Oszustwo „na policjanta” polega na tym, iż oszust w rozmowie telefonicznej podaje się za funkcjonariusza i doprowadza do przekazania mu pieniędzy. Przestępcy wymyślają różne legendy. W tym przypadku, oszust wzbudził u seniorki poczucie strachu, wmawiając jej, że mieszkanie jest obserwowane przez „niebezpieczne osoby”. Przestępca zasugerował, że aby ochronić swoje pieniądze i biżuterię mieszkanka powiatu radomszczańskiego musi je zostawić przed drzwiami i w ten sposób przekazać „policjantom”. Oszust przekonał kobietę, że tylko w ten sposób ochroni swoje oszczędności. Oszustwo „na policjanta” jest jedną z metod, którą stosują przestępcy, wykorzystując zaufanie do mundurowych. Jak zatem nie paść ofiarą tego typu przestępstw?

Przypominamy:

  • Policjanci w żadnym przypadku nie angażują osób postronnych do policyjnych działań. W sytuacji, kiedy ktoś podający się za policjanta, chce żebyśmy przekazali mu pieniądze lub wzięli udział w obławie na oszustów i „pomogli” mu schwytać kogoś na gorącym uczynku, wtedy zawsze jest to oszustwo.
  • Policjanci nigdy telefonicznie nie wypytują o posiadane oszczędności. Jeśli w rozmowie telefonicznej poruszany jest temat pieniędzy, oszczędności, kont bankowych, to raczej na pewno mamy do czynienie z oszustem podszywającym się pod policjanta czy też pracownika banku.
  • Oszuści bardzo często próbują uwiarygodnić swoje główne oszustwo poprzez poprzedzające je „próbne” oszustwo. Zdarzają się sytuacje, kiedy to przestępcy dzwonią do nas z pierwszą, uwiarygodniającą próbą oszustwa, by po chwili skontaktować się ponownie podając się za policjanta zajmującego się złapaniem tych pierwszych „oszustów”. Ma to uwiarygodnić główne przestępstwo.
  • Nigdy funkcjonariusze policji nie proszą o podanie haseł dostępowych do kont bankowych. Jeśli ktoś w rozmowie telefonicznej usiłuje uzyskać nasze hasła i loginy, np. do bankowości internetowej czy też kont na mediach społecznościowych to na pewno mamy do czynienia z przestępcą. Chroń swoje hasła.

Dlatego każdą podejrzaną rozmowę od razu zakończmy. Jeśli potrzebujemy to skontaktujmy się z rodziną i przekażmy im treść rozmowy. Warto również o próbie oszustwa poinformować policjantów. Edukujmy się wzajemnie. W gronie najbliższych i przyjaciół rozmawiajmy o tym problemie. Przekazujmy również te informacje naszym seniorom.

aspirant Dariusz Kaczmarek

  • Seniorka rozmawiająca przez telefon.
Powrót na górę strony