Informacje

Upał ma wpływ na kierowców

Wysokie temperatury powodują, że pojawia się zagrożenie odwodnieniem i przegrzaniem. Upał, oślepiające słońce, "ciężkie powietrze" mają również negatywny wpływ na komfort jazdy. Podczas podróży samochodem dbanie o odpowiednią temperaturę w aucie jest kluczowe dla bezpieczeństwa.

Policjanci przypominają, że wysokie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Nie zapominajmy o tym szczególnie w trakcie podróży. Jak wynika z badań, wraz ze wzrostem temperatury wzrasta poirytowanie i zmęczenie kierowcy, obniża się koncentracja oraz wydłuża czas reakcji. Z tego powodu przed ruszeniem w trasę należy zadbać o odpowiednie warunki w aucie. Jeśli samochód stał na słońcu, to należy najpierw przewietrzyć jego wnętrze. W największe upały, w ciemnych pojazdach temperatura może sięgać nawet 50 stopni. Większość aut jest już dzisiaj wyposażona w klimatyzację, która bywa zbawienna, gdyż poprawia nie tylko komfort, ale też samopoczucie, a co za tym idzie – bezpieczeństwo.
Warto pamiętać, aby nie przesadzać ze schłodzeniem wnętrza. Temperatura w samochodzie powinna być maksymalnie o 10 stopni niższa niż na zewnątrz, a najlepiej, aby ta różnica była jeszcze mniejsza. Dzięki temu organizm nie odczuje szoku termicznego podczas wysiadania i wsiadania do samochodu.

Pamiętajmy, że odbijające się promienie słoneczne w szybie czołowej pojazdu mogą całkowicie oślepić kierującego, który nie będzie w stanie odpowiednio szybko zareagować na zmieniającą się sytuację na drodze. Dlatego też ważne jest to, aby poruszać się z prędkością bezpieczną, czyli taką, która pozwoli nam uniknąć zdarzeń drogowych zagrażających życiu i zdrowiu.

Policjanci zwracają się z apelem do kierowców o zwiększoną koncentrację w trakcie kierowania pojazdem!

Pamiętajmy o włączaniu klimatyzacji i nawadnianiu organizmu, a w czasie pokonywania dłuższych tras, zwiększeniu ilości postojów, jeśli to możliwe, w zacienionym miejscu!

młodszy aspirant Dariusz Kaczmarek

 

Powrót na górę strony