Zostań jednym z nas
I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku - mł.insp. Dariusz Szulc zachęcał młodzież z mundurowych klas maturalnych do wstąpienia w szeregi Policji. Spotkanie z uczniami odbyło się 26 lutego 2018 roku w auli komendy.
Młodzież usłyszała m.in. jak przebiega ścieżka awansu w komendzie, z jakimi trudnościami każdego dnia spotykają się policjanci i jak skutecznie radzić sobie ze stresem. Mł.insp. Dariusz Szula podkreślał, że służba w Policji to praca dla osób, które nie przechodzą obojętne obok różnych form łamania obowiązujących norm prawnych oraz cenią bezpieczeństwo swoje i innych obywateli. To także służba dla ludzi chcących robić w swoim życiu coś wyjątkowego. Podkreślił, że jest to jednocześnie wymagający zawód. Stwierdził też, że przesłużył w tej formacji ponad 27 lat i gdyby miał jeszcze raz wybierać w swoim życiu zawód, to bez chwili zastanowienia wstąpiłby w szeregi Policji.
Przypomnijmy, każdy kto chciałby wstąpić w szeregi tej formacji musi spełnić następujące wymagania:
-
posiadać polskie obywatelstwo,
-
posiadać nieposzlakowaną opinię,
-
nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
-
korzystać z pełni praw publicznych,
-
posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
-
posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
-
dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
-
osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Jeżeli spełniasz wyżej wymienione wymogi formalne możesz rozpocząć procedurę. Teraz w komendzie wojewódzkiej, miejskiej czy powiatowej trzeba złożyć niezbędne dokumenty, mianowicie:
-
podanie o przyjęcie do służby w Policji skierowane do komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji,
-
wypełniony kwestionariusz osobowy (tylko część A i B). Wypełnij dokładnie każdy punkt, zgodnie z instrukcją podaną w kwestionariuszu,
-
kserokopie dokumentów (nie odpisy) potwierdzających posiadane wykształcenie oraz umiejętności (oryginały przynieś ze sobą do wglądu przez pracownika kadr).
Oprócz składanych dokumentów i oryginałów potwierdzających wykształcenie i umiejętności – do wglądu, należy mieć ze sobą dowód osobisty, a osoby podlegające kwalifikacji wojskowej dodatkowo książeczkę wojskową.
Po złożeniu dokumentów rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne.
Na każdym etapie postępowania kwalifikacyjnego musisz legitymować się dowodem osobistym - brak tego dokumentu nie pozwoli Ci na dalszy udział w procedurze.
Kolejne etapy postępowania kwalifikacyjnego:
1. Test wiedzy.
Test ten składa się z 40 pytań. Przy każdym pytaniu są do wyboru 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymasz 1 punkt. Pytania dotyczą funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego.
W chwili obecnej test z wiedzy nie jest testem selekcyjnym. Oznacza to, że każdy kandydat przechodzi do kolejnego etapu - z mniejszą lub większą ilością punktów. Z drugiej strony staraj się przyłożyć do tego etapu, bowiem liczba punktów uzyskanych z testu wiedzy będzie miała wpływ na Twoje miejsce w ostatecznym rankingu.
2. Test sprawności fizycznej
Przystępując do tego testu kandydat musi mieć dodatkowo przy sobie:
-
zaświadczenie lekarskie dopuszczające do wykonywania ćwiczeń fizycznych wydane w terminie nie przekraczającym 14 dni do dnia przystąpienia do testu sprawnościowego,
-
strój i obuwie sportowe.
Zaliczenie testu sprawności fizycznej następuje po pokonaniu toru przeszkód w wyznaczonym czasie. Test sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość. Tor przeszkód oraz normy czasowe przeliczane na punkty są jednakowe zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Wyniki zostają przeliczone na punkty.
3. Badania psychologiczne
Badania psychologiczne przeprowadzane są przez psychologów w komendach wojewódzkich (Stołecznej) Policji. Badania te określą Twoje predyspozycje intelektualne i osobowościowe do służby w Policji. Test psychologiczny przeprowadzany jest metodą MultiSelect i składa się z następujących części: indywidualnego badania w formie testu komputerowego, rozmowy z psychologiem, która dotyczy doświadczeń kandydata, jego postaw, a także predyspozycji do podjęcia służby w Policji oraz z podsumowania wyników badania i rozmowy.
Za test psychologiczny możesz uzyskać maksymalnie 60 punktów.
4. Rozmowa kwalifikacyjna
Ten etap ma formę rozmowy, ocenianej przez zespół składający się z dwóch do czterech osób. Na ogół w skład komisji wchodzą: przedstawiciel komórki ds. doboru kandydatów do służby oraz policjant służby prewencyjnej. Jej celem jest bliższe poznanie kandydata i jego motywacji do podjęcia służby. Kandydat zalicza ten etap postępowania kwalifikacyjnego, jeśli uzyska od 36 do 60 punktów.
5. Komisja lekarska
W ramach tego etapu kandydat poddany zostaje specjalistycznym badaniom lekarskim, na podstawie których komisja lekarska oceni psychiczną i fizyczną zdolność kandydata do służby w Policji.
6. Ankieta bezpieczeństwa osobowego
W stosownym czasie zostaniesz również poproszony o wypełnienie ankiety bezpieczeństwa osobowego. Druk możesz pobrać ze strony internetowej Policji lub bezpośrednio z jednostki Policji.
Złożenie wypełnionej ankiety bezpieczeństwa osobowego rozpoczyna proces postępowania sprawdzającego, o którym mowa w ustawie o ochronie informacji niejawnych. Postępowanie ma na celu ustalenie, czy kandydat może uzyskać dostęp do informacji niejawnych, potwierdzony "poświadczeniem bezpieczeństwa". Nieuzyskanie takiego dostępu skutkuje przerwaniem postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydata.
7. Lista rankingowa
Na stronie internetowej Komendy Głównej Policji odnajdziesz informację jak punktowane są poszczególne etapy postępowanie kwalifikacyjnego, ile minimum trzeba uzyskać punktów na każdym etapie i jak powstają listy rankingowe.
Zawarte są tam także informacje o możliwości zdobycia przez kandydatów dodatkowych preferencyjnych punktów. Punkty uzyskane przez kandydata w poszczególnych punktowanych etapach postępowania kwalifikacyjnego oraz punkty preferencyjne są sumowane. Kandydaci umieszczeni zostają na liście rankingowej w kolejności uzależnionej od liczby uzyskanych przez nich punktów i czekają na wyznaczoną datę przyjęcia do służby w Policji.
Wszystkim zainteresowanym życzymy powodzenia!