Odprawa roczna w radomszczańskiej komendzie
21 lutego 2025 roku, w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Radomsku, odbyła się narada roczna podsumowująca stan bezpieczeństwa na terenie powiatu radomszczańskiego oraz efekty pracy funkcjonariuszy w 2024 roku. W odprawie, której przewodniczył Komendant Powiatowy Policji w Radomsku młodszy inspektor Wojciech Auguścik, uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi młodszy inspektor Adam Jurek.
21 lutego 2025 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Radomsku odbyła się odprawa roczna. W wydarzeniu uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi młodszy inspektor Adam Jurek. W naradzie udział wzięli: Wojciech Ślusarczyk – Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego, Jarosław Ferenc - Prezydenta Miasta Radomska, Jarosław Bąkowicz – Burmistrz Kamieńska, Agata Wiśniewska-Pawelak – Burmistrz Przedborza, Roman Radczyc – Wójt Gminy Radomsko, Bożena Krawczyk – Wójt Gminy Kodrąb, Beata Pokora – Wójt Gminy Kobiele Wielkie, Lech Bugaj – Wójt Gminy Gidle, Małgorzata Dzwonek – Wójt Gminy Dobryszyce, Agnieszka Starostecka – Zastępca Wójta Gminy Lgota Wielka, Dorota Sambor – Sekretarz Gminy Masłowice, Aneta Szczepocka – Sekretarz Gminy Gomunice. Nie zabrakło również szefa zaprzyjaźnionej służby mundurowej mł. bryg. Artura Bartosika - Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku. W odprawie uczestniczyło także kierownictwo jednostki.
Wydarzeniu przewodniczył Komendant Powiatowy Policji w Radomsku młodszy inspektor Wojciech Auguścik, który wspólnie ze swoim Zastępcą podinspektorem Przemysławem Mazurkiewiczem podsumował działania radomszczańskiej Policji w 2024 roku.
Odprawa roczna rozpoczęła się od złożenia meldunku młodszemu inspektorowi Adamowi Jurkowi Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego w Łodzi przez podkomisarza Grzegorza Zasempę Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.
Po przywitaniu gości głos zabrał szef radomszczańskiej policji, który omówił wyniki pracy pionu prewencyjnego. Podkreślił, że Wydział Prewencji w ubiegłym roku zrealizował 11108 służb. Podkreślił przy tym rolę służby dzielnicowych.
W ubiegłym roku policjanci prewencji przeprowadzili 14610 interwencji, ujawnili 23479 wykroczeń, podkreślił, że mundurowi zainicjowali 198 procedur „Niebieskie Karty”. Przedstawił również szeroko zakrojone działania profilaktyczne, podkreślając, że w minionym roku przeprowadzono 192 takich spotkań, a udział w nich wzięło aż 7376 osób. W dalszej kolejności Komendant omówił pracę z osobami zatrzymanymi. W 2024 roku policjanci zatrzymali 502 osoby, w tym 238 to osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa, 22 zatrzymane na polecenie sądu lub prokuratora, 64 to osoby zatrzymane prewencyjnie, a 65 w celu wytrzeźwienia. Szef radomszczańskiej policji odniósł się również do pracy mundurowych w zakresie zabezpieczania imprez sportowych, co generowało znaczne policyjne siły i środki dla zapewnienia bezpieczeństwa. Kolejna ważną częścią wystąpienia było również omówienie interwencji związanych ze zgłoszeniami na KMZB. Mlodszy inspektor Wojciech Auguścik podkreślił, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - platforma umożliwiająca wymianę informacji między Policją a społeczeństwem cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Dzięki tej aplikacji, każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. W powiecie radomszczańskim odnotowaliśmy 2759 zgłoszeń, w tym potwierdzonych wyeliminowanych 1236, potwierdzone i przekazane poza Policję 12, zgłoszenia niepotwierdzone to 1480, natomiast 28 to zgłoszenia zakwalifikowane jako żart/pomyłka.
Podinspektor Mariusz Pawłowski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego omówił służbę i aktywność policjantów ruchu drogowego, których priorytetowym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo na drogach naszego miasta i powiatu. W 2024 roku na drogach powiatu radomszczańskiego policjanci pracowali na miejscu 1240 zdarzeń drogowych, z czego 91 to wypadki drogowe, w których zginęło 7 osób, a 112 osób zostało rannych. Mundurowi pracowali również na miejscu 1149 kolizji drogowych. W ich ręce wpadło również 31 piratów drogowych, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h.
Następnie głos zabrał Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku. Podinspektor Przemysław Mazurkiewicz, na początku swojego wystąpienia podkreślił, że podstawowym zadaniem policji jest niedopuszczenie do tego aby doszło do naruszenia przepisów prawa. Natomiast w sytuacji kiedy trzeba podjąć reakcję na informację o popełnionym przestępstwie do działań wkraczają policjanci pionu kryminalnego. Policjanci z KPP w Radomsku wszczęli 1702 postępowań, którymi były objęte zarówno śledztwa jak i dochodzenia, a wykrywalność ogólna ukształtowała się na poziomie 78,08 %. Podinspektor Przemysław Mazurkiewicz szczególnej analizie poddał kategorie najbardziej uciążliwych i szkodliwych społecznie przestępstw. Podkreślił, że w szczególnym nadzorze są przestępstwa w tzw. 7 kategoriach (bójka i pobicie, uszczerbek na zdrowiu, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, przestępstwa rozbójnicze oraz uszkodzenie mienia), które są przestępstwami najbardziej pospolitymi. Podsumowując działania w zakresie wykrywalności przestępczości gospodarczej Komendant zaznaczył, że coraz więcej aktywności grup przestępczych swoją działalność przenosi do Internetu.
Po omówieniu przygotowanej prezentacji głos zabrał młodszy inspektor Adam Jurek Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, który podkreślił, że dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi funkcjonariuszy osiągnięto znaczące sukcesy w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie radomszczańskim. Pan Komendant podziękował uczestnikom odprawy za dotychczasową życzliwość, okazywaną pomoc i wsparcie podczas realizacji działań i przedsięwzięć.
Na zakończenie głos zabrali Wojciech Ślusarczyk Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego oraz Jarosław Ferenc Prezydent Miasta Radomska, którzy podkreślili znaczenie współpracy samorządu z policją w zakresie poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. W swoich wystąpieniach wyrazili uznanie dla funkcjonariuszy za ich codzienną służbę, zapowiedzieli dalsze wsparcie dla działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.
aspirant Dariusz Kaczmarek