Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

“Pewna praca w niepewnych czasach”

Czy każdy pracodawca, w momencie, gdy przyjmuje nas do swojej firmy, jest w stanie zapewnić nam zatrudnienie bez względu na warunki gospodarcze bądź ekonomiczne? Czy przejmie się tym, że nasza rodzina pozostanie bez źródła utrzymania? Znając realia, sami jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na te pytania. Jaki zawód zatem wybrać, by nie martwić się o jutro? Mało tego, móc się jeszcze przy tym rozwijać i realizować swoje hobby?

Sięgając do początków stuletniej historii policyjnej formacji, widzimy, że została ona utworzona, by chronić praworządnego o bywatela przed przestęczymi zakusami tych nieuczciwych. Dziś nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, że nikt nie będzie ścigał włamywacza, złodzieja czy porywacza dzieci. I “nawet z narazeniem życia” uczyni to każdy policjant, który wstępując do służby, ślubuje “służyć wiernie Narodowi, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli”. Wobec tego, póki będzie istnieć państwowość, zawód policjanta zawsze będzie potrzebny do obrony najwyższych wartości.

Od czasów powstania Policja cieszy się ogromnym zaufaniem ze strony społeczeństwa. Tak jest do dziś. Wiemy, że mundurowi zadbają o nasze bezpieczeństwo, dościgną sprawcę, wykazując się przy tym ogromnym zaangażowaniem i determinacją. Policjant to zawód dla osób odpowiedzialnych, kreatywnych, a przede wszystkim chętnych nieść pomoc pokrzywdzonym. Ukoronowaniem trudów ich codziennej służby jest doroczne święto, które przypada na dzień 24 lipca. Jest to data, kiedy Sejm II Rzeczypospolitej ustawą powołał do życia Policję Państwową. Po dwudziestu latach istnienia liczyła około trzydzieści tysięcy funkcjonariuszy, a dziś ponad sto tysięcy. Świadczy to tylko o tym, jak bardzo jest ona społeczeństwu potrzebna. Jest to również poważny argtument dla tych młodych ludzi, którzy myślą o pewnej i stabilnej przyszłości zawodowej, a taką jest w stanie zapewnić służba w Policji.

Kto może wstąpić w szeregi Policji? Otóż każdy z nieposzlakowaną opinią, polskim obywatelstwem, minimum średnim wykształceniem, uregulowanym stosunkiem do służby wojskowej i - rzecz jasna – sprawnością fizyczną. Młody adept sztuki policyjnej ma szereg możliwości rozwijania swoich predyspozycji oraz zainteresowań podczas kursów specjalistycznych, a także studiów w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Uprawnienia instruktora narciarstwa, pirotechnika, przewodnika psa, wyszkolenia strzeleckiego czy taktyk technik interwencji to tylko nieliczne z wielu, jakie policjant może zdobyć w trakcie trwania służby. Jest również inny, nie mniej ważny argument, który dodatkowo punktuje ten zawód, a mianowicie możliwość podjęcia pracy w dowolnej jednostce na terenie całego kraju. Nie wszystkie zawody dają taką możliwość.

Zatem z pewnością warto, by młody człowiek, stojący u progu dorosłości, tuż przed wyborem profesji, pomyślał o tej, która gwarantuje stabilizację i pewność jutra, a nie tylko o propozycjach pracy, gdzie szef obiecuje wygórowane zarobki w zamian za niepewne jutro.

Powrót na górę strony