Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Drogowy recydywista

63 – letni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego trzeci raz w tym roku został zatrzymany przez policjantów, kiedy to pijany kierował samochodem. 15 września 2018 roku kierując clio potrącił pieszego przechodzącego przez jezdnię. Miał wówczas promil alkoholu w organizmie.

Do zdarzenia doszło w miejscowości Piskorzeniec, gmina Przedbórz. Policjanci na miejscu zdarzenia ustalili, że kierujący renaultem nieprawidłowo obserwował przedpole jazdy i potrącił 64 – letniego mieszkańca gminy Przedbórz. Pokrzywdzony z poważnymi, zagrażającymi życiu obrażeniami ciała został przywieziony do radomszczańskiego szpitala. Jak ustalili mundurowi, z 64 – latkiem szli jeszcze dwaj inni mężczyźni, którzy widząc, że clio jedzie prosto na nich zdążyli odskoczyć na pobocze drogi. Badanie przeprowadzone przez policjantów wykazało, że 63 – latek miał promil alkoholu w organizmie. W związku z powyższym trafił do policyjnej celi. Podczas przesłuchania przyznał się do spowodowania wypadku drogowego i jazdy pod wpływem alkoholu. Jak ustalili funkcjonariusze, podobne zdarzenia z udziałem tego nieodpowiedzialnego kierowcy miały miejsce w maju i sierpniu tego roku na terenie województwa świętokrzyskiego. Dzisiaj, tj. 17 września policjanci przekazali akta postępowania do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec 63- latka tymczasowego aresztowania. Za spowodowanie wypadku grozi mu kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Przypominamy, co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu

Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas popełniamy wykroczenie z art. 87§1 kodeksu wykroczeń. W takim przypadku podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo z art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:

– grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad 1 mln złotych.

– zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata.

Jeżeli kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.

złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.

Inne konsekwencje

Jeżeli kierujący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek lub kolizję musi pamiętać, że nie chronią go polisy OC i AC. Po wypłacie odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową poszkodowanemu, ubezpieczyciel zażąda zwrotu całości wypłaconej kwoty. Za skutki wypadku kierowca będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Należy pamiętać, że wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela następuje również po spożyciu innych środków odurzających.

W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu przez osoby poszkodowane w wypadku spowodowanym przez pijanego

kierowcę, mogę one na drodze postępowania cywilnego żądać od nas dożywotniej renty lub jednorazowego odszkodowania.

Powrót na górę strony