Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pijany kierowca stracił samochód

Radomszczańscy policjanci zatrzymali 27-latka, który kierował autem w stanie nietrzeźwości, a do tego posiadał czynny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zgodnie z nowelizacją przepisów samochód mężczyzny został zabezpieczony.

3 kwietnia 2024 roku w Kamieńsku policjanci z radomszczańskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volkswagenem. Podczas rozmowy mundurowi wyczuli od niego woń alkoholu. W związku z powyższym wykonali badanie stanu trzeźwości. Okazało się, że 27-letni mieszkaniec gminy Gorzkowice miał w organizmie prawie półtora promila alkoholu. Dodatkowo policyjne systemy wykazały, że mężczyzna posiada czynny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W tej sytuacji 27-latek ponownie stanie przed sądem. Musi liczyć się z odpowiedzialnością karną za jazdę w stanie nietrzeźwości i złamanie sądowego zakazu. Za takie przestępstwo grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto, zgodnie z nowelizacją przepisów zabezpieczono jego pojazd, gdzie w dalszym toku postępowania sąd zasądzi jego przepadek, lub jego równowartość.

Zgodnie z artykułem 44b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy drogowej, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo zaistnienia takiej katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów   w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia albo spożyje alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów - lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
  • był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za wyżej wymienione przestępstwa związane z katastrofą lub wypadkiem drogowym,
  • zostanie zatrzymany w okresie obowiązywania go zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Policjanci ponownie apelują do wszystkich kierujących o to, aby nie prowadzili pojazdów po spożyciu choćby najmniejszej ilości alkoholu lub po zażyciu jakichkolwiek innych niedozwolonych środków odurzających!!! Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i zachowanie ostrożności na drodze!!!

młodszy aspirant Dariusz Kaczmarek

Powrót na górę strony