Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Mikołajkowo – Odblaskowo” z policją

Z okazji Mikołajek i w ramach akcji „Świeć przykładem”, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku rozdawali drobne upominki w postaci elementów odblaskowych. Ta akcja była okazją, by przypomnieć pieszym i rowerzystom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, ponieważ okres jesienno-zimowy to czas, w którym częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

5 i 6 grudnia 2023 roku policjanci wspólnie z samorządowcami z terenu powiatu radomszczańskiego rozdawali elementy odblaskowe. Pierwsze odblaski trafiły do mieszkańców gminy Przedbórz a kolejne były rozdawane w Kobielach Wielkich, Kodrębie oraz Masłowice. Policjanci uczestniczyli również w spotkaniu z dziećmi w Szkole Podstawowej w Kobielach Wielkich. Korzystając z okazji wizyty u najmłodszych, mundurowi rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie, nie tylko na drodze, ale także podczas zbaw na świeżym powietrzu czy w szkole. Wielką atrakcją dla najmłodszych był Komisarz Błysk. Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie wzięli udział w spotkaniu, a na zakończenie każdy z nich otrzymał breloczek odblaskowy poprawiający widoczność na drodze.

Noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Powodem takich zdarzeń jest nie tylko pogorszenie się pogody czy faktu, iż dzień jest krótszy, ale przede wszystkim słaba widoczność pieszych na drogach. W tym okresie często zakładamy ciemną odzież. Podczas złej pogody, przy słabej  widoczności, kierujący pojazdem nie zawsze jest w stanie zobaczyć pieszego oraz odpowiednio zareagować. Nagła reakcja kierującego w  tzw.  ostatniej chwili od zauważenia pieszego lub rowerzysty, który wręcz zlewa się z panującymi ciemnościami jest i może być powodem wielu nieszczęśliwych wypadków w tym również i śmierci.
Policjanci przypominają o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

młodszy aspirant Dariusz Kaczmarek

 

  • Pokrywa silnika radiowozu, czapka policyjna oraz elementy odblaskowe.
  • Policjanci i radiowóz.
  • Policjanci rozdający kamizelki odblaskowe.
  • Policjanci rozdający kamizelki odblaskowe.
  • Policjanci rozdający kamizelki odblaskowe.
  • Policjanci rozdający kamizelki odblaskowe.
  • Policjanci i samorządowcy rozdający kamizelki odblaskowe.
  • Dzieci w czapkach Mikołaja, maskotka policyjna i policjantka.
  • Dzieci uczestniczące w Mikołajkowym spotkaniu.
Powrót na górę strony