Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwa metodą na Blik

12 października 2022 roku radomszczańscy policjanci przyjęli zgłoszenie oszustwa metodą na Blik. Doświadczenie i policyjne statystyki pokazują, że to kolejny przypadek, kiedy oszuści wykorzystali czyjąś nieostrożność. Były też osoby, które wykazały się czujnością i nie dały się nabrać. O taką postawę wciąż apelują policjanci.

Z relacji osób, które zostały oszukane w przestrzeni internetowej wynika, że oszuści dokonują włamań na ich konto na portalu społecznościowym, a następnie podszywając się pod ich znajomych, proszą o pożyczkę pieniędzy. Jest to ten moment, kiedy powinniśmy wykazać się czujnością, by nie podać hasła dostępu do naszego konta. W przeciwnym razie przestępca ma już informacje, na których mu zależało i w dalszej kolejności kontaktuje się z naszymi znajomymi i prosi o kod blik. Osoby które odbiorą telefon lub wiadomość tekstową na różnych komunikatorach z prośbą o przelew pieniędzy Blikiem, pod żadnym pozorem nie powinni tego robić bez upewnienia się kto prosi o pomoc finansową. Policjanci apelują, aby najpierw skontaktować się ze znajomym i u źródła dowiedzieć się, czy faktycznie taka sytuacja ma miejsce. To jedyna gwarancja, że nasze oszczędności nie wpadną w ręce oszusta.

Oszustwo to przestępstwo, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 8.

Policja ostrzega:

  • Nigdy, pod żadnym pozorem nie podawaj żadnego hasła dostępu, czy to do konta społecznościowego, czy bankowego.

  • Słysząc prośbę o podanie numeru blik, bądź zawsze czujny. Nie można bowiem go nikomu udostepniać bez względu na to, za kogo podaje się rozmówca.

  • Nie otwieraj linków, które w rzeczywistości przekierowują do złośliwych stron.

  • Jeśli okaże się, że jednak otworzyłeś link, nie wypełniaj w nim żadnych rubryk, gdzie oszust poleca ci podać dane osobowe czy te do logowania.

  • Zabezpiecz jak najwięcej danych z korespondencji lub rozmowy z oszustem, np. nick, numer telefonu, adres e-mail oraz numer konta, na które została dokonana wpłata.

  • Zamieść post na portalu społecznościowym o twoim przypadku z prośbą o niereagowanie na wiadomości na messengerze lub telefoniczne, bo pochodzą one od oszusta.

  • Zgłoś sprawę w banku oraz na policję.

 

asp. Agieszka Kropisz

 

Powrót na górę strony