Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szef MSWiA podczas podsumowania 12 miesięcy pracy rządu: Ten rok był rokiem bezpiecznym

Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podsumował pierwszy rok pracy rządu na wtorkowym spotkaniu w KPRM.

15 listopada mija dokładnie rok od kiedy rozpoczął pracę obecny rząd. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się podsumowanie, podczas którego premier Beata Szydło i ministrowie przedstawili swoje osiągnięcia, a także priorytety, które przyświecały im przez ostatnie 12 miesięcy.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał najważniejsze sukcesy, którymi może pochwalić się MSWiA.

Sukcesy międzynarodowe

Do największych wyzwań należało zapewnienie bezpieczeństwa podczas Szczytu NATO w Warszawie oraz  Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.  Dzięki modelowej współpracy służb mundurowych, zarówno  szczyt Paktu Północnoatlantyckiego, jak i wizyta papieża Franciszka w Polsce przebiegły bez zakłóceń. Pielgrzymi poznali nasz kraj jako gościnny i bezpieczny, a wyjeżdżając wiwatowali na cześć funkcjonariuszy, którzy przez cały czas służyli im pomocą.

- Zburzyliśmy stereotypy na nasz temat – powiedział minister Błaszczak.

Policja bliżej obywatela

Jednym z priorytetów szefa MSWiA było sprawienie aby policja i inne służby naprawdę służyły obywatelom. Szeroko zakrojone konsultacji z mieszkańcami małych miejscowości są podstawa do konsekwentnego przywracania posterunków policji zlikwidowanych przez poprzednia koalicję. Aby Polacy mogli znów czuć się bezpiecznie tam, gdzie mieszkają, minister położył też nacisk na ułatwienie kontaktu ze służbami. Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, każdy przy użyciu Internetu może wskazać miejsce, które uważa za niebezpieczne. Policja nie ignoruje żadnego ze zgłoszeń.

Na lepszy kontakt z policją pozwoli też zmiana roli dzielnicowego. Ci funkcjonariusze mają być „policjantami pierwszego kontaktu”, którzy dobrze znają swoje rejony i do których mieszkańcy mogą zwrócić się o pomoc. Ułatwia to aplikacja mobilna „Moja Komenda”, dzięki której jednym kliknięciem można skontaktować się ze swoim dzielnicowym.

- Naszą dewizą jest brak tolerancji dla chuligaństwa i łamania prawa -  stwierdził minister.

Rozwój i unowocześnienie służb

Minister Błaszczak mówił też o działaniach, których celem jest zapewnienie służbom mundurowych warunków, w których mogą one dobrze spełniać swoje zadania. W tym celu rząd przyjął Ustawę o modernizacji służb mundurowych. Ten priorytetowy projekt jest wzorowany na ustawie rządu premiera Jarosława Kaczyńskiego z 2007 r. Program modernizacji składa się z trzech zasadniczych komponentów. Pierwszy z nich to zakup nowoczesnego sprzętu i wyposażenia. Drugi to infrastruktura, czyli między innymi nowe posterunki. Trzeci z nich to godne wynagrodzenia dla funkcjonariuszy i pracowników służb. Minister podkreślił, że zależy mu na budowaniu etosu służby. Dlatego przywiązuje dużą wagę do nagradzania wyróżniających się funkcjonariuszy ale też nie waha się wyciągać konsekwencji wobec tych, którzy sprzeniewierzają się swojemu ślubowaniu.

Aby umożliwić policji jako służbie dalszy rozwój, minister odblokował ścieżki awansu dla młodych ale już doświadczonych funkcjonariuszy,  którzy przystąpili do służby już po upadku komunizmu.

Trzeba też wspomnieć o obniżeniu emerytur i rent byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa, którzy nierzadko otrzymywali od państwa duże sumy.

- Tego domaga się poczucie sprawiedliwości wobec tych, którzy walczyli za wolność naszego kraju – podkreślił szef MSWiA.

Suwerenna polityka migracyjna

Minister mówił też o swoich działaniach w związku z dzielącym Europę kryzysie migracyjnym. Jednym z pierwszych kroków było odbudowanie spójnego stanowiska państw Grupy Wyszehradzkiej. Na spotkaniach w ramach UE, minister konsekwentnie wskazywał na wady forsowanej przez komisję Europejską polityki automatycznej relokacji uchodźców. Taki system posłużyłby jednie przyciągnięciu kolejnych fal uchodźców. Jako alternatywę, Polska proponuje pomoc uchodźcom tam, gdzie toczy się wojna i gdzie faktycznie są oni w potrzebie. Wspieramy też inne państwa UE. Polska Straż Graniczna bierze udział w wielu misjach, między innymi na Węgrzech, w Macedonii czy Bułgarii, gdzie wpiera naszych sojuszników w zabezpieczeniu granic.

- To jest realna solidarność, jaką wykazujemy wobec naszych partnerów – powiedział minister.

Działania dla bezpieczeństwa

Szef MSWiA krótko podsumował też inne inicjatywy służące poprawie bezpieczeństwa. Należy do nich nowa ustawa antyterrorystyczna, która mi.in. pozwoliła wydalić z Polski konkretne osoby podejrzewane o terroryzm. Wiedzę o bezpieczeństwie promują też programy „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka oraz „Młody Bohater” – akcja służąca wyróżnianiu młodych ludzi, którzy ocalili zdrowie lub życie innych osób.

- Naszym podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa – podkreślił minister Błaszczak

Sukcesy służb

Na koniec szef MSWiA wymienił największe sukcesy służb mundurowych. Zatrzymanie Kajetana P. na Malcie, rozbicie szajki narkotykowej i przejęcie 3,5 tony nielegalnych substancji, a także szybkie zatrzymanie człowieka, który podłożył bombę we Wrocławiu – wszystko to przykłady niezwykle sprawnego i profesjonalnego działania.

Swoją wypowiedź minister podsumował jednym krótkim zdaniem - Ten rok był rokiem bezpiecznym.

 

Żródło KGP

Powrót na górę strony