Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści metodą na BLIK wciąż podszywają się pod znajomych. Zachowaj czujność!

Policjanci ostrzegają – jeśli otrzymujesz za pomocą komunikatora prośbę o "pożyczkę czy wsparcie pewną kwotą znajomego", nie działaj pochopnie. Koniecznie sprawdź czy osoba, która napisała do Ciebie jest tym za kogo się podaje i czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Zadzwoń do tej osoby, porozmawiaj osobiście. Tylko w taki sposób sprawdzisz czy korespondujesz ze znajomym czy z oszustem. Nie kieruj się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem!

Zazwyczaj przestępczy proceder oszustw metodą „na BLIK” zaczyna się od tego, że oszust przejmuje konto na portalu społecznościowym, następnie podszywa się pod znajomego i prosi o pilną pożyczkę. Obiecuje przy tym szybki zwrot. Z reguły oszuści wyłudzający kody wiedzą tylko tyle o osobach pod które się podszywają, ile wyczytały z ich przechwyconego konta. W przekonaniu, że pomagamy znajomej osobie przekazujemy przestępcom wygenerowane kody. Przestępcy bardzo szybko wypłacają pozyskane w ten sposób pieniądze. Pamiętajmy, że nie należy nikomu udostępniać danych do kont bankowych, jak też przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Płatność kodem blik jest natychmiastowa i nieodwracalna.

Przypominamy, używając komputera, telefonu komórkowego lub innego urządzenia z dostępem do Internetu przestrzegaj kilku ważnych zasad:

  • Pilnuj swoich haseł dostępowych i pamiętaj, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Zmieniaj je co kilka miesięcy.
  • Po zakończeniu działań wyloguj się z aplikacji.
  • Nie otwieraj maili od nieznanych nadawców, a co najważniejsze nie klikaj w załączone linki.

 

nadkom. Aneta Wlazłowska

Powrót na górę strony