Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny senior w Pławnie

2 czerwca 2021 roku w klubie “Senior+” w Pławnie w gminie Gidle odbyło się uroczyste spotkanie seniorów, w którym udział wziął również policyjny profilaktyk. Głównym tematem, jaki został omówiony były oszustwa, do których wciąż dochodzi, a pokrzywdzonymi w większości przypadków są osoby starsze.

Policyjne statystyki i doświadczenia w zakresie oszustw na seniorach wyraźnie wskazują, że przestępcy nie ustają w swojej działalności. Zmieniają tylko legendę. Raz podszywają się pod policjanta, raz pod wnuczka lub innego członka rodziny, kolejnym razem wmawiają, że są pracownikiem banku, placówki zdrowia, zakładu ubezpieczeń bądź banku. Najczęstszymi sposobami w jakich dochodzi do wyłudzenia pieniędzy od seniorów, są rozmowy telefoniczne i kontakty bezpośrednie. Nie rzadko podobne sytuacje zdarzają się przez portale społecznościowe, gdzie zmniejszona czujność może kosztować utracone oszczędności życia lub zaciągnięty kredyt na nasze nazwisko, ale bez naszej wiedzy. 

Należy pamiętać, że jeśli coś nas zaniepokoi w rozmowie, tej telefonicznej jak i bezpośredniej, natychmiast powinniśmy skontaktować się z córką, synem, wnuczkiem czy innym bliskim członkiem rodziny, by móc od nich usłyszeć, jak jest faktycznie. Poza tym, jeśli odbieramy połączenie, którego adresata nie mamy w swojej książce adresowej, to już powinien to być dla nas sygnał do zastanowienia, że może dzwonić osoba nam nieznana.

W sytuacji, gdy już oszustowi niestety uda się nakłonić nas do pójścia do banku, pamiętajmy, że jego pracownicy są szczególnie wyczuleni na polecenia wypłaty znacznych kwot zwłaszcza, jeśli przy okienku stoi osoba starsza. Będą próbowali dyskretnie dowiedzieć się od seniora, czy właśnie nie  podejmuje on decyzji o wypłacie swoich oszczędności za namową oszusta.

Po raz kolejny apelujemy do wszystkich seniorów o zachowanie czujności w nietypowych sytuacjach oraz niezwłoczne informowanie najbliższych i policji o swoich podejrzeniach.

 

 

  • policjantka stoi na sali , obok przy stole siedzą seniorzy
Powrót na górę strony