Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śladami technika kryminalistyki – Zostań jednym z nas!

Dzisiaj zapraszamy na drugi z cyklu artykułów o służbie policjanta. Dla zainteresowanych przedstawimy specyfikę i charakter pracy policjanta, którego często widzimy w filmach z wątkiem kryminalnym. Ci, którzy mają dociekliwy umysł, lubią rozwiązywać zagadki, potrafią prawidłowo wnioskować, koniecznie powinni przeczytać poniższy artykuł. Zapraszamy do lektury.

Postać serialowego technika kryminalistyki ma niestety niewiele wspólnego z tym, czym zajmuje się policjant w rzeczywistości przyjeżdżający na zdarzenie i od którego w dużej mierze zależy, czy ujawnione oraz odpowiednio zabezpieczone ślady doprowadzą do przestępcy. Aby w sposób prawidłowy utrwalić zastane tropy na miejscu i wykonać oględziny miejsca zdarzenia, nie wystarczy kilak minut, tak jak to widzimy w filmie. Niejednokrotnie zastany teren opisywany jest przez kilka godzin i na dodatek w kilku odrębnych miejscach. Musi być tak opisany, aby ktoś, któ nie był na miejscu, a jedynie czytając oględziny, miał wyobrażenie o usytuowaniu wszystkich elementów.  Kiedy technik dociera na zdarzenie, ocenia, z jakimi rodzajami śladów ma do czynienia i w jaki sposób powinien je  utrwalić. Wymaga to wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia. Musi on znać istotę kilku dziedzin, w tym: mechanoskopii, daktyloskopii, traseologii czy osmologii. Zakres umiejetności policjanta “z walizką” to gwarancja, że żaden ślad pozostawiony przez sprawcę na miejscu nie uległ zniszczeniu. Zdarzają się  ślady i przedmioty celowo pozostawione przez sprawcę i wówczas stanowią okoliczmości negatywne. Sprawne oko technika kryminalistyki wychwytuje i takie elementy, a są one  bardzo istotne, gdyż mogą skierować sprawę na niewłaściwy tor.

Jak widzimy, nie jest to łatwy zawód, ale chyba tym bardziej ciekawy, wymagający zaangażowania, spostrzegawczości, umiejętności wnioskowania i stawiania właściwej tezy. Są to cechy, które nie każdy posiada, więc też nie każdy sprawdzi sie jako technik kryminalistki. By nim zostać, należy wpierw zostać policjantem. W tym celu nowo przyjęty funkcjonariusz musi ukończyć kurs podstawowy w jednej z wyznaczonych szkół Policji, a na wstępie przejść pomyślnie przez proces rekrutacji. Do zapoznania z calą procedurą zainteresowanych zapraszamy na stronę łódzkiej Policji, gdzie pod adresem https://lodzka.policja.gov.pl/el6/sluzb/dobor-do-sluzby-w-polic/rekrutacja/811,Rekrutacja.html każdy zainteresowany służbą w mudurze policyjnym znajdzie wszystkie informacje o zasadach i terminach doboru. Dla bardziej dociekliwych w każdy pierwszy czwartek miesiąca jesteśmy do dyspozycji w Komendzie Powiatowej Policji w Radomsku, gdzie w godz. 14:00 - 16:00 wyznaczony policjant odpowie na nurtujące pytania. Odkryje też tajniki, które z pewnością ułatwią przebrnięcie przez cały etap rekrutacji. Zdecydowani nie nie muszą czekać na pierwszy czwartek w miesiącu, by przyjść do naszej jednostki i uzyskać odpowiedzi. W każdy dzień roboczy również można przyjść i spotkać się z pracownikiem kadr bądź profilaktykiem po to, by dowiedzić się jak najwięcej podczas indywidualnej rozmowy.

Z pewnością wielu młodzych ludzi, stojąc przed wyborem profesji, marzy o tym, by móc swoje życiowe pasje łączyć z pracą zawodową.  Ci, którzy wstępują w policyjne szeregi, mają właśnie takie szanse.

mł.asp. Agnieszka Kropisz

 

  • Technik kryminalistyki podczas zajęć edukacyjnych z młodzieżą
  • Technik kryminalistyki podczas zajęć edukacyjnych z młodzieżą
  • Technik kryminalistyki podczas zajęć edukacyjnych z młodzieżą
Powrót na górę strony