Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wszedł do cudzego domu, bo... brakowało mu 2 złote do „browara”

Policjanci zatrzymali w policyjnym areszcie 61-letniego mężczyznę, który wszedł do jednego z otwartych domów w gminie Radomsko i próbował ukraść pieniądze oraz dokumenty. Mężczyzna ten wtargnął na posesję pod pretekstem szukania pożywienia. Domownicy przyłapali go gdy w ich salonie „przeglądał” damski portfel. Gospodarze o zdarzeniu natychmiast powiadomili policję.

Popołudniu 21 maja 2021 roku policjanci zostali wezwani do domu jednorodzinnego, gdzie doszło do usiłowania kradzieży dokumentów i pieniędzy. Mundurowi na miejscu zastali domowników oraz ujętego przez nich mężczyznę. Z relacji właścicieli posesji wynikało, że nieznany im człowiek wszedł do ich domu i został przyłapany przez nich kiedy plądrował jedno z pomieszczeń. W tym przypadku czujnością wykazał się gospodarz, który wykonując prace na podwórku postanowił wejść do domu i bliżej przyjrzeć się nieznajomemu. Trzeba zaznaczyć, że pozostali domownicy przebywali w innych pomieszczeniach. Kiedy zgłaszający wszedł do salonu zobaczył jak 61- latek przegląda portfel jego żony. Na pytanie kim jest i co tutaj robi? Złodziej odpowiedział, że brakuje mu 2 złote do „browara”. Następnie odłożył portfel do damskiej torebki. O zdarzeniu został powiadomiony dyżurny Policji. Funkcjonariusze po ustaleniu okoliczności tego zdarzenia osadzili 61- letniego mężczyznę zamieszkującego w powiecie radomszczańskim w policyjnym areszcie. Zatrzymany jest znany tutejszym policjantom ze względu na wcześniej popełniane przestępstwa. 22 maja śledczy przedstawili 61- latkowi zarzut usiłowania kradzieży dokumentów oraz pieniędzy. Za takie zachowanie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Przy czym, w tym przypadku sąd może zwiększyć karę do 7 lat i 6 miesięcy ponieważ mężczyzna ten działał w warunkach tzw. recydywy.   

Na kanwie tego zdarzenia policjanci przypominają kilka zasad, o których nie powinniśmy zapominać. Pamiętajmy, że żadna Policja, nawet najskuteczniejsza nie ochroni w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie należycie dbali!

  • Zawsze zamykaj drzwi na klucz. Uważaj na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby doszło do przestępstwa.
  • Zawsze sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego mieszkania czy domu np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy sprzętu, szukania pożywienia, szukania przyborów do pisania. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.

 

Powrót na górę strony