Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przepis na bezpieczeństwo – piesi - niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

O bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego szczególnie pieszych śmiało możemy powiedzieć że decydują oni sami. To od ich zachowania, a przede wszystkim od tego gdzie przekraczają jezdnię, czy zwracają uwagę na sygnalizację świetlną, czy też zwracają uwagę na innych uczestników ruchu drogowego w głównej mierze zależy ich bezpieczeństwo .

Piesi uczestnicy ruchu drogowego są grupą szczególnie narażoną na poważne konsekwencje wypadków. Warto przypomnieć, że wszystkich uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady ostrożności, szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Pomimo, że jak piszemy dotyczą te zasady wszystkich uczestników ruchu drogowego to szczególnie piesi powinni wziąć sobie do serca te zasady. Przypominamy, że to właśnie ta grupa użytkowników dróg w kontakcie z nadwoziem pojazdu w mniejszym czy większym przypadku  zawsze przegrywa. Pamiętajmy że, ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów upewniając się czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Co istotne kierujący pojazdem widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych powinien, zgodnie z przepisami, zmniejszyć prędkość a zwiększyć uwagę.

Apelujemy do kierowców !!!

Kierując autem cały czas miejmy wzmożoną czujności i miejmy przeświadczenie, że pieszy może zawsze znaleźć się na drodze.

Apelujemy do pieszych !!!

Samo przejście dla pieszych nie stanowi gwarancji bezpiecznego przedostania się na drugą stronę jezdni. Za każdym razem upewnijmy się, czy nie zbliżają się pojazdy, postarajmy się ocenić ich prędkość i zawsze poczekajmy aż się zatrzymają. Ważnym elementem w relacji pieszy kierowca jest to abyśmy byli zauważeni i choć nie od dziś odmieniamy odblaski przez wszystkie przypadki, to pamiętajmy że także i one powinny znaleźć swoje miejsce  na naszych płaszczach czy kurtkach.

asp szt Marzanna Boratyńska WRD KMP w Łodzi

  • Patrol policyjny pełni służbę w rejonie przejścia dla pieszych. Kierowcy samochodów zatrzymali pojazdy przed przejściem dla pieszych.
Powrót na górę strony