Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

PRZEPIS NA BEZPIECZEŃSTWO – AUTOSTRADA

Każdy kierujący choć raz w życiu jechał autostradą lub drogą ekspresową, ale czy potrafimy się bezpiecznie nimi poruszać? Jakie są dopuszczalne prędkości Co zrobić w razie awarii? Jak powinniśmy przygotować się do podróżowania autostradą?

Zacznijmy od pojęcia czym jest autostrada?

Zgodnie z zapisem w artykule 2 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym,

autostrada - to droga dwujezdniowa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczona do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca.

Czyli najkrócej ujmując jest to droga o ograniczonej dostępności i nie każdy pojazd może się nią poruszać. Dla ruchu odbywającego się w przeciwnych kierunkach posiada ona odseparowane od siebie jezdnie. Na autostradzie obowiązuje szereg zakazów między innymi zakaz zawracania, zakaz zatrzymywania się poza miejscami do tego przeznaczonymi ( w razie awarii zatrzymanie dozwolone jest na pasie awaryjnym pamiętajmy o powiadomieniu służb które zabezpieczą nasz postój), poruszania się pieszo, a także pojazdami wolnobieżnymi, zaprzęgowymi oraz rowerami. Maksymalna prędkość dozwolona na tego typu drodze wynosi 140 kilometrów na godzinę. Czy zatem możemy jechać wolno? W tym przypadku możemy śmiało stwierdzić że wolno nie zawsze znaczy bezpiecznie. Wyobraźmy sobie sytuację gdy włączamy się do ruchu i znajdujemy się na pasie rozbiegowym. Manewr ten wykonajmy na tyle dynamicznie i ostrożnie, aby nie zmuszać innych kierujących do gwałtownego hamowania. Pamiętajmy również o tym, że kiedy już jedziemy autostradą i dojeżdżamy do miejsca gdzie są pasy rozbiegowe, dobrze jest jeżeli zjedziemy na lewy pas aby pomóc włączyć się do ruchu innym kierującym, a po bezpiecznym minięciu pasa rozbiegowego wrócimy na prawy pas. Zasada powinna być jedna NIE BLOKUJMY LEWEGO PASA. Pamiętajmy również o dostosowywaniu prędkości do warunków panujących na drodze. Deszcz, śnieg czy mgła zawsze powinny zwiększyć naszą czujność i prowadzić do zmniejszenia prędkości. Autostrady to teoretycznie najbezpieczniejsze drogi, ale ze względu na rozwijane na nich prędkości najmniejszy popełniony przez nas błąd może kosztować ludzkie życie, a zatem kluczową sprawą jest przede wszystkim zdrowy rozsądek. Bardzo istotnym jest zachowanie przez nas bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu na tyle duże żebyśmy mieli czas na reakcję.

A co zrobić jeśli w drodze nasze auto ulegnie awarii?

Po pierwsze jeśli to możliwe zjedź na pas awaryjny, powiadom służby (tel. 19111), aby zabezpieczyły Twój postój do chwili przyjazdu pomocy drogowej, włącz światła awaryjne, upewnij się czy możesz bezpiecznie wysiąść z auta, załóż kamizelkę odblaskową (w Polsce posiadanie kamizelki nie jest obowiązkowe, ale zawsze warto ją mieć w aucie), pomóż wysiąść z auta swoim pasażerom i wskaż im miejsce za barierami energochłonnymi, gdzie bezpiecznie będziecie czekać na pomoc, wystaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów za pojazdem i zejdź z jezdni za bariery i co najważniejsze ogranicz do niezbędnego minimum czynności przy unieruchomionym pojeździe. Podobnie powinniśmy się zachować w chwili uczestnictwa w zdarzeniu drogowym.

Jak powinniśmy przygotować się do podróży autostradą?

Przede wszystkim zatankujmy swój pojazd. Prędkości autostradowe, to większe niż zwykle zużycie paliwa, poza tym stacje benzynowe porozmieszczane są od siebie w znacznej w odległości, nawet kilkudziesięciu kilometrów. Kontrolujmy zatem wskaźnik ilości paliwa w aucie abyśmy mogli na czas je zatankować. Sprawdźmy ilość płynu w zbiorniku spryskiwacza, wyczyśćmy szyby i lusterka. I przede wszystkim siadając za kierownicą bądźmy wypoczęci. A jadąc w daleką podroż nie zapominajmy o przerwach.

asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KMP w Łodzi

 

  •  
  • Policjanci pracują w porze nocnej przy wypadku drogowym. Miejsce zdarzenia oświetla radiowóz policyjny
Powrót na górę strony