Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śmiertelne potrącenia rowerzystów

Do śmiertelnych wypadków doszło 16 września 2020 roku. Pierwszy miał miejsce nad ranem w miejscowości Trzebce, drugi około godz. 21.30 w m. Kolonia Borowiecko w powiecie radomszczańskim na drodze krajowej nr 91. W wyniku potrącenia śmierć na miejscu ponieśli rowerzyści w wieku 17 i 45 lat. Apelujemy o właściwe oświetlenie jednośladów i odblaski a także zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza po zapadnięciu zmroku.


Jak wynika z wstepnych ustaleń kierujący samochodem opel astra 34-letni mieszkaniec pow. radomszczańskiego jadąc w kierunku Radomska ,w trakcie wyprzedzania dwójki rowerzystów ,najechał na tył roweru potrącając śmiertelnie 17-letniego rowerzystę - mieszkańca Radomska jadącego w tym samym kierunku. Oba rowery były prawidłowo oświetlone. Druga kierująca rowerem nie doznała żadnych obrażeń. Kierujący samochodem był trzeźwy. Droga po wypadku na czas czynności była zablokowana. Zorganizowano objazdy.
Niestety nie był to jedyny śmiertelny wypadek z udziałem rowerzysty tego dnia w powiecie radomszczańskim. Kilkanaście minut po godz. 5 rano w m. Trzebce, gm. Wielgomłyny doszło do śmiertelnego potrącenia rowerzysty. Ze wstępnych ustaleń policjantów na miejscu wynika, że 37-letni kierujący samochodem opel jadąc w kierunku Wielgomłyn potrącił jadącego prawdopodobnie w przeciwnym kierunku, po niewłaściwej stronie jezdni 45-letniego rowerzystę, który poniósł śmierć na miejscu. Z relacji kierowcy pojazdu wynika, że rowerzysta nie był oświetlony i bezpośrednio przed zderzeniem zjechał na jego pas ruchu. Kierujący oplem był trzeźwy.

 

Przypominamy!

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć świadomość, że może zostać niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność, w tym zmniejszać prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:

wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany; omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kierujący ma także obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dla rowerzystów.

Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie oraz z niego korzystać od zmierzchu do świtu, w tunelu oraz w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej np. mgłą lub opadami atmosferycznymi.

 

  • w nocy auto z rozbita szybą w oddali rower
Powrót na górę strony