Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Debatowaliśmy o bezpieczeństwie seniorów

6 marca 2020 roku, w Sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Radomsku zebrali się seniorzy i przedstawiciele placówek bankowych powiatu radomszczańskiego po to, by debatować na temat bezpieczeństwa osób starszych, które w ostatnim czasie dość często padają ofiarami oszustów, podających się za wnuczka, syna lub policjanta.

Przybyłych gości powitał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku – kom. Robert Baryła, a następnie Naczelnik Wydziału Kryminalnego – podinsp. Mariusz Nowak przedstawił tzw. „modus operandi” działania sprawców oszustw. W dalszej części debaty głos zabrali reprezentanci placówek bankowych oraz sami seniorzy. Wygłoszone wykłady to były kolejne przykłady metod, za pomocą których oszuści wyłudzają oszczędności od osób starszych. Seniorzy usłyszeli, jakich błędów nie należy popełniać w rozmowie przez telefon, by nie dać się przestępcy wciągnąć w dyskusję. Podkreślono również rolę dzielnicowego, jako tego, który doskonale zna mieszkańców swojego rejonu i to właśnie jemu seniorzy mogą zgłaszać wszelkiego rodzaju niepokojące sygnały. Jednak, gdy dojdzie do przypadku choćby usiłowania oszustwa, seniorzy wiedzą, że wówczas powinni ten fakt zgłosić natychmiast na Policję, ale już za pośrednictwem numeru alarmowego 112.

W zebranych ankietach uczestnicy debaty pozytywnie ocenili spotkanie i wyrazili aprobatę dla tego rodzaju inicjatyw, ponieważ mają one na celu zwiększenie świadomości seniorów, a co za tym idzie, ich bezpieczeństwa.

 

Powrót na górę strony