Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lekcja historii w setną rocznicę powstania Policji Państwowej

W tym roku obchodzimy setną rocznicę utworzenia Policji Państwowej. Z tej okazji w dniu 17 czerwca 2019 roku, w siedzibie Muzeum Regionalnego w Radomsku odbyło się spotkanie, które poprowadził Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” – Jarosław Olbrychowski.

Młodzież z radomszczańskich szkół średnich mogła dowiedzieć się wielu cennych informacji o stróżach prawa z czasów XX-lecia Międzywojennego. Na prezentacji zobaczyli pamiątkowe zdjęcia, dokumenty, mapy oraz szkic sytuacyjny ze zdarzenia drogowego. Prelegent opowiedział o początkach policyjnej formacji oraz specyfice służby w jej szeregach. Do ciekawostek można zaliczyć np. obostrzenia przepisów dla kobiet, chcących służyć w Policji Państwowej. Jednym z nich był zakaz zawarcia małżeństwa przez kilka najbliższych lat od wstąpienia do służby. Kobietą, która na stałe weszła do kart historii, kierując Policją Kobiecą, była Stanisława Filipina Demetraki – Paleolog. W czasie II wojny światowej służyła na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Szkoliła ona innych mundurowych z zakresu wiedzy obserwacyjno – wywiadowczej i dywersyjnej. Z wykładu gościa dowiedzieliśmy się, że i jego dziadek Edward Olbrychowski służył w Policji Państwowej, do której wstąpił w 1922 roku. Był policjantem w biurze Komendy Powiatowej PP w Radomsku, a następnie w latach 1933 – 1938 na posterunku w Gomunicach. Taka lekcja historii, zawierająca wiedzę również spoza szkolnego podręcznika, z pewnością będzie zapamiętana nie tylko przez miłośników tej nauki, ale i tych, którzy na co dzień nie interesują się minionymi czasami.

Podczas spotkania Komendant Powiatowy Policji w Radomsku, insp. Piotr Nowicki zwrócił się do obecnej młodzieży, której podziękował za przybycie i wysłuchanie cennej lekcji historii oraz zachęcił do wstąpienia w szeregi Policji, która ma już za sobą stuletnią tradycję, a zawód policjanta nadal cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym.

mł. asp. Agnieszka Kropisz

Powrót na górę strony