Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Noc Muzeów” w naszym mieście

W minioną sobotę 18 maja 2019 roku w całej Polce odbyły się obchody Nocy Muzeów. Tegoroczne miały dla Policji wymiar szczególny ze względu na 100 rocznicę powstania Policji Państwowej. Komenda Powiatowa Policji w Radomsku wspólnie z radomszczańskim Muzeum Regionalnym przygotowała wystawę upamiętniającą losy policjantów ziemi radomszczańskiej, którzy zostali zamordowani w Kalininie wiosną 1940 roku.

Dokumenty, zdjęcia i odznaczenia zgromadzone przez Radomszczańskie Koło Rodzina Katyńska były nie lada atrakcją dla zainteresowanych historią. Zwiedzający mogli wysłuchać osobistych relacji samej Pani Prezes Koła Elżbiety Mikołajczuk, której dziadek był jednym z wówczas poległych policjantów. Obecni byli również inni potomkowie zamordowanych policjantów, którzy także chętnie dzielili się wspomnieniami o swoich bliskich poległych w sowieckich obwodach zbiorowej zagłady. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się rodzaje umundurowania, legitymacje służbowe oraz stopnie z czasów Dwudziestolecia Międzywojennego. I tak np. przodownik Policji Państwowej to obecny stopień posterunkowego Policji.

Dodatkową atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów w Radomsku był koncert pt. „Zacznijmy od Bacha” duetu wirtuozów akordeonu, Bogdana Kożuszko i Jurija Szumańskiego, którzy przypomnieli utwory muzyki klasycznej sprzed trzystu lat.

Na spotkaniu obecny był Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku mł. insp. Dariusz Szulc.

 • Radomszczańscy Policjanci wraz z Prezes Koła Rodzina Katyńska
  Radomszczańscy Policjanci wraz z Prezes Koła Rodzina Katyńska
 • Elżbieta Mikołajczuk wraz z Profilaktykiem Społecznym KPP w Radomsku
  Elżbieta Mikołajczuk wraz z Profilaktykiem Społecznym KPP w Radomsku
 • I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku wraz z Prezes Koła Rodzina Katyńska oglądają wystawę pamiątek po Policjantach ziemi radomszczańskiej zamordowanych wiosna 1940 roku w Kalininie.
  I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku wraz z Prezes Koła Rodzina Katyńska
 • Zdjęcie pamiątkowe Prrezes Koła Rodzina Katyńska z I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku
  Zdjęcie pamiątkowe Prrezes Koła Rodzina Katyńska z I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku
 • Uczestnicy Nocy Muzeów podczas koncertu akordeonowego.
  Uczestnicy Nocy Muzeów podczas koncertu akordeonowego.
 • Dokumenty po zamordowanych Policjantach wiosną 1940 roku w Kalininie.
  Dokumenty po zamordowanych Policjantach
 • Zdjęcie przedstawiające jednego z zamordowanych Policjantów oraz książeczka wojskowa i odznaczenie Brązowy Krzyż Zasługi
  Zdjęcie przedstawiające jednego z zamordowanych Policjantów oraz książeczka wojskowa i odznaczenie Brązowy Krzyż Zasługii
Powrót na górę strony