Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rok 2018 w ruchu drogowym - podsumowanie

Przez województwo łódzkie przebiegają główne drogi naszego kraju. Położenie regionu w centrum Polski sprzyja dużemu natężeniu ruchu pojazdów i przekłada się na dużą liczbę zdarzeń drogowych. Z danych statystycznych wynika, że w 2018 roku doszło do 3753 wypadków, to o 37 mniej niż rok wcześniej. Rannych zostało 4597 osób, to o 157 mniej niż w roku 2017. Liczba ofiar śmiertelnych pozostała na podobnym poziomie: 226 i 219 rok wcześniej.

Oznacza to, że choć wypadków było mniej, to były one tragiczniejsze w skutkach. Pamiętajmy, że ofiary śmiertelne to nie tylko statystyki, lecz realne tragedie całych rodzin. W roku 2018 funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu 5743 nietrzeźwych kierujących. Każdy z nich stanowił ogromne zagrożenie na drogach. Dlatego policjanci samego pionu RD wykonali 535081 badań stanu trzeźwości kierujących.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym na terenie województwa łódzkiego:

 

 

Wzorem lat ubiegłych, w 2018 roku do największej liczby wypadków doszło na drogach powiatowych – 1684. Najmniej na autostradach – 102. Najwięcej wypadków drogowych miało miejsce w piątki w godzinach 16.00-17.00. Ofiar śmiertelnych najwięcej było również w piątki w godz. 17.00-18.00.

Nadal główne przyczyny wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących to nieudzielenie pierwszeństwa (939) i nadmierna prędkość (735). Główną przyczyną wypadków spowodowanych przez pieszych było nieostrożne wejście na jezdnię tuż przed jadący pojazd (105). W 2018 roku odnotowano 821 wypadków z udziałem pieszych, w których 761 osób zostało rannych a 70 zabitych.

Łódzcy funkcjonariusze przez cały rok prowadzili na terenie województwa wiele akcji prewencyjnych. Zależy nam na edukacji uczestników ruchu drogowego niezależnie od ich wieku. Dlatego w minionym roku policjanci prowadzili zajęcia z bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie tylko dla najmłodszych, których odwiedzaliśmy w przedszkolach i szkołach, ale także dla dorosłych, w tym seniorów. Docieramy zarówno do kierujących jak i pieszych, dla których nieodłącznym elementem powinny być odblaski. Były także autorskie i mniej typowe akcje np. walentynkowa „Zwolnij. Jak kocha to poczeka” czy listopadowe działania „Twoje światła-twoje bezpieczeństwo”. Nie zabrakło również bieżących działań represyjnych podejmowanych wobec piratów drogowych w sposób rażący łamiących przepisy ruchu drogowego.

Pozytywnym trendem jest rosnąca liczba tzw. obywatelskich zgłoszeń od świadków, którzy widząc niepokojące sytuacje na drodze alarmują policję jak chociażby o nietrzeźwych kierujących.

 

 

PRZYPOMINAMY NAJTRAGICZNIEJSZE W SKUTKACH WYPADKI - NIECH BĘDĄ PRZESTROGĄ    / komunikaty odzwierciedlają stan wiedzy wynikający z wstępnych ustaleń /

 

Łódź - Policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Łódź Widzew wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego do którego doszło 12 kwietnia 2018 roku około godziny 17:15 na ul. Kopcińskiego przy ul. Nawrot.Z ustaleń poczynionych na miejscu zdarzenia przez funkcjonariuszy łódzkiej drogówki wynika że 9-letnia dziewczynka przechodziła zachodnią jezdnię ul. Kocińskiego weszła wprost pod nadjeżdżający tramwaj linii 4 kierowany przez 40-letniego motorniczego. W wyniku wypadku dziewczynka poniosła śmierć na miejscu. Mundurowi zbadali stan trzeźwości motorniczego był trzeźwy. Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia zabezpieczyli szereg śladów kryminalistycznych oraz zapisy monitoringu które pozwolą na odtworzenie przebiegu wypadku.

Wieluń - Do zdarzenia doszło 31 marca 2018 roku o godz. 12:30 w Wieluniu na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej z ul. Przemysłową.  Według wstępnych ustaleń kierujący seatem ibiza 63- latek wyjeżdżał z  podporządkowanej ul. Przemysłowej  na ul Warszawską,  wtedy to doszło do zderzenia z jadącym od strony Bełchatowa samochodem alfa romeo, którym kierował 29- letni mieszkaniec powiatu wieluńskiego. W wyniku  wypadku  63-latek poniósł śmierć na miejscu. Podróżująca z nim  60-letnia mieszkanka powiatu wieluńskiego oraz  29-latek kierujący samochodem alfa romeo z obrażeniami ciała przewiezieni zostali do wieluńskiego szpitala. W wyniku poniesionych obrażeń 60 letnia kobieta zmarła. Kierowca alfa romeo w chwili wypadku był trzeźwy.  

Poddębice - Jechali na akcję, uderzyli w drzewo – wypadek w okolicach Jeziorska. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło 5 maja 2018 roku około godz. 16:00 w miejscowości Wylazłów w powiecie poddębickim. W wyniku zdarzenia dwóch strażaków ochotników zostało rannych. Niestety młodszy zmarł w jednym z łódzkich szpitali. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że 58-letni kierujący wozem strażackim OSP Pęczniew jadąc do pożaru  lasu, na łuku drogi wypadł z jezdni i uderzył w przydrożne drzewo. Pojazd przewrócił się na bok. W wyniku zdarzenia rannych zostało dwóch strażaków w wieku 34 i 38 lat. Młodszy z ochotników został przetransportowany lotniczym pogotowiem ratunkowym do szpitala w Łodzi, natomiast drugi trafił do szpitala w Sieradzu. 6 maja 2018 roku z łódzkiej placówki medczynej napłyneła informacja, że 34-latek zmarł.   Kierowca pojazdu w chwili zdarzenia był trzeźwy. W wozie strażackim znajdowało się 5 ochotników

Łowicz - Łowiccy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku drogowego, w którym zginęły dwie kobiety. Łowiccy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło 22 października 2018 roku około godziny 10.10 na ulicy Warszawskiej w Łowiczu.  Ze wstępnych ustaleń wynika, że na prostym odcinku drogi doszło do zderzenia dwóch jadących w przeciwnym kierunku pojazdów nissana micry oraz ciężarowego dafa z naczepą. Na skutek zdarzenia śmierć na miejscu poniosła kierująca micrą 60-letnia mieszkanka powiatu łowickiego oraz 79-letnia pasażerka tego pojazdu. Kierujący dafem 52-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego był trzeźwy.  Policjanci zabezpieczają miejsce zdarzenia, wykonują oględziny,ustalają świadków wypadku. Czynności na miejscu są wykonywane pod nadzorem prokuratora. Funkcjonariusze zorganizowali objazdy. Auta poruszające się drogą krajową nr 70 są kierowane ulicą Nadbzurzańską do Armii Krajowej i drogi krajowej nr 92. Utrudnienia mogą potrwać około dwóch godzin.

Rawa Mazowiecka - W Pągowie zdarzył się wypadek drogowy, w którym śmierć poniósł 18-letni motocyklista. Do zdarzenia doszło 12 września 2018 roku około godziny 17.00 na drodze gminnej w miejscowości Pągów. Jak ustalili wstępnie policjanci, 18-letni mieszkaniec Białej Rawskiej kierujący motocyklem suzuki, uderzył w tył dostawczego samochodu lublin, który wyjechał z drogi podporządkowanej. Lublinem kierował 60-letni mieszkaniec powiatu rawskiego. Był trzeźwy. Na skutek wypadku motocyklista poniósł śmierć na miejscu. Okazało się, że 18-latek nie posiadał uprawnień do kierowania takim jednośladem. Okoliczności tego zdarzenia pod nadzorem prokuratora wyjaśniają rawscy policjanci. To kolejny wypadek śmiertelny na terenie naszego powiatu z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego. Apelujemy o rozwagę i rozsądek ale przede wszystkim o ostrożność. Przypominamy o konieczności zachowania zasady ograniczonego zaufania i bezwzględnym zakazie siadania za kierownicę pod wpływem alkoholu. To także kolejny przypadek, gdzie młody kierowca nie posiada uprawnień. Prawo jazdy to nie tylko dokument, który uprawnia nas do kierowania pojazdami. Świadczy ono o ukończeniu kursu, podczas którego kierowca pod okiem instruktora poznaje nie tylko podstawowe zasady ruchu drogowego, ale nabywa umiejętności zachowania się w różnych sytuacjach.

Bełchatów - Policja pod nadzorem prokuratora wyjaśnia okoliczności tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło 19 kwietnia 2018 roku około godziny 21.00 na ul. Pabianickiej w Bełchatowie. Zginęła 25-letnia kierująca citroenem. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierująca citroenem jadąc w kierunku Łodzi, skręcała w lewo na posesję, gdy w jej auto uderzyło jadące z przeciwka bmw, za kierownicą którego siedział 25-letni mieszkaniec gminy Bełchatów. BMW następnie uderzyło w stojącego w pobliżu chryslera. Niestety, kierująca citroenem na skutek odniesionych obrażeń zmarła po przewiezieniu do szpitala. Niewielkich obrażeń ciała doznało także dwóch pasażerów BMW, którzy zostali przewiezieni do szpitala. Dokładny przebieg zdarzenia wyjaśni prowadzone śledztwo. Policja przypomina, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym uwarunkowane jest wieloma czynnikami, ale w dużej mierze zależy od samych uczestników. Dlatego po raz kolejny apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wykonywania manewrów cofania, zawracania, wyprzedzania, skrętu czy też zmiany pasa ruchu. Oby piękna pogoda szła w parze z naszym skupieniem i koncentracją na drodze.

Kutno - Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku do którego doszło 25 grudnia 2018 roku około 21.40 na skrzyżowaniu ulic 29 Listopada oraz 1 Maja w Kutnie. Według wstępnych ustaleń 23-letni kierujący audi potrącił dwóch mężczyzn w wieku 20 i 34-lata. W wyniku poniesionych obrażeń piesi zmarli. Kierujący audi był trzeźwy. Trwa ustalanie przyczyn wypadku.

Łęczyca - Policjanci z komendy powiatowej w Łęczycy, pod nadzorem prokuratury, wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego, do którego doszło w miejscowości Ksawerów gmina Grabów. W wyniku zdarzenia trzyosobowa rodzina odniosła poważne obrażenia. 25 maja 2018 roku około godziny 19.30 na drodze powiatowej w miejscowości Ksawerów gm. Grabów doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 38 – letnia kierująca skodą fabią jadąc w kierunku Kłodawy, na prostym odcinku drogi zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzyła w drzewo. W wyniku wypadku trzyosobowa rodzina odniosła poważne obrażenia ciała. 6-letnia pasażerka pojazdu na skutek doznanych obrażeń ciała, następnego dnia zmarła w szpitalu. Wszystkie okoliczności tego wypadku wyjaśni dochodzenie prowadzone pod nadzorem miejscowej prokuratury.

Łask - Do zdarzenia doszło 10 września 2018 roku  około godziny 21.00 na drodze wojewódzkiej nr 481 miejscowości Sięganów. 27-letnia kierująca samochodem marki BMW potrąciła 68-letniego mieszkańca gminy Łask. Z dotychczasowych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że pieszy przechodził przez jezdnię bez wymaganych elementów odblaskowych. W wyniku doznanych obrażeń mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Śledczy pod nadzorem prokuratora ustalają teraz dokładne przyczyny wypadku. Kierująca bmw była trzeźwa.

Koluszki - Na miejscu wypadku pracują policjanci. Zabezpieczają ślady, ustalają świadków. Sprawca jest już w policyjnym areszcie. 12 sierpnia 2018 r około godz.18.00 na drodze gminnej w miejscowości Będzelin w powiecie łódzkim wschodnim doszło do tragicznego wypadku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 44-letni mieszkaniec powiatu łódzkiego wschodniego kierujący oplem astrą potrącił dwie dziewczynki siedzące na poboczu drogi. 9-latkę z obrażeniami przewieziono do szpitala. Niestety jej 10-letnia koleżanka pomimo reanimacji zmarła na miejscu. Kierujący uciekł z miejsca zdarzenia. Zatrzymany w domu, był nietrzeźwy. Miał 2,8 promila. Nie posiadał również uprawnień. Okoliczności wypadku pod nadzorem prokuratora wyjaśniają koluszkowscy policjanci.

 • policjanci na miejscu wypadku _radomsko
  policjanci na miejscu wypadku _radomsko
 • policjanci na miejscy wypadku-bełchatów
  policjanci na miejscy wypadku-bełchatów
 • policjanci na miejscu wypadku-Łódź
  policjanci na miejscu wypadku-Łódź
 •  
 • policjanci na miejscu wypadku-Łowicz
  policjanci na miejscu wypadku-Łowicz
 • policjanci na miejscu wypadku-Poddebice
  policjanci na miejscu wypadku-Poddebice
 • policjanci na miejscu wypadku -Rawa Maz.
  policjanci na miejscu wypadku -Rawa Maz.
Powrót na górę strony