Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja ostrzega i radzi. Uważaj na nieuczciwych sprzedawców

Zbliżające się święta powodują zwiększenie liczby osób robiących zakupy przez Internet. Bez ruszania się z domu możemy zamówić niemal każdy produkt. Zwolennicy takiej formy zakupów twierdzą, że nie tracą czasu na stanie w kolejkach czy przepychanki między klientami. Niestety, doświadczenie pokazuje, że i w wirtualnym świecie możemy stać się ofiarami przestępstw.

Policjanci podpowiadają jakich zasad przestrzegać, aby zakupy w sieci były bezpieczne.

  1. Podczas zakupów w Internecie zawsze trzeba kierować się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedającego.

  2. Nie rób zakupów w sieci przy użyciu komputera dostępnego w kafejce internetowej. W takim miejscu Twoje poufne dane mogą dostać się w tzw. niepowołane ręce. Przechowuj korespondencję ze sprzedawcą.

  3. Korzystaj ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych – takich, które zapewniają ubezpieczenie od przeprowadzanych tam transakcji, czy proponują zakupy z wykorzystaniem programów ochrony kupujących.

  4. Sprawdź rzetelność sprzedawcy (np. sprawdź czy podany numer telefonu jest aktywny, sprawdź autentyczność adresu, zapytaj znajomych o daną firmę).

  5. Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze, warto z takiej możliwości korzystać.

  6. Kiedy otrzymasz ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Możesz uniknąć w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

  7. Kupując sprzęt AGD czy RTV poprośmy o dołączenie do przesyłki dowodu zakupu, ładowarki czy innego osprzętu.

  8. Nie daj się ponieść emocjom związanym z tzw. wyjątkową okazją cenową. Często niska, atrakcyjna cena jest chwytem wykorzystywanym przez oszustów.

    Najważniejszy jest jednak zdrowy rozsądek, który należy zachować również podczas zakupów w sieci!

 

Powrót na górę strony