Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Płacili cudzą kartą płatniczą, odpowiedzą za kradzież z włamaniem

W ostatnich latach standardem stały się płatności bezgotówkowe. Jest to znacznym udogodnieniem w korzystaniu z naszych pieniędzy ale trzeba też pamiętać o środkach bezpieczeństwa . Przekonała się o tym mieszkanka Radomska, która 16 listopada 2018 roku zgubiła kartę płatniczą.

Kobieta podczas składania zawiadomienia stwierdziła, że kartę oraz telefon miała w tej samej kieszeni. Kiedy wyjmowała telefon nie zauważyła, że wypadła karta płatnicza. Następnego dnia z jej konta zniknęło kilkaset złotych. Sprawą zajęli się kryminalni. Policjanci szybko wytypowali ewentualnych sprawców. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy Radomska w wieku 18 i 17 lat. Podczas przesłuchania, które miało miejsce 22 listopada młodzi mężczyźni opowiedzieli policjantom o okolicznościach przywłaszczenia karty oraz płatnościach jakich dokonali przy jej użyciu. Okazało się, że młodzieńcy zapłacili cudzą kartą za alkohol i przekąski. Starszy z nich usłyszał pięć zarzutów a 17 – latek osiemnaście. Wszystkie zarzuty związane są z przywłaszczeniem karty płatniczej, a następnie posłużenia się nią poprzez wielokrotne jej przybliżenie do terminalu. Tym samym, włamania się do rachunku bankowego właściciela karty w celu dokonania płatności za określony towar. Za kradzież z włamaniem grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy , aby w przypadku utraty czy kradzieży dokumentów, karty bankomatowej jak najszybciej poinformowali placówkę bankową lub inną instytucję, która wydała dokument. W takich przypadkach dużą rolę odgrywa czas. Pamiętajmy, aby nie zapisywać na kartach bankomatowych kodów PIN oraz nie nosić ich razem z kartą. Nie pozwólmy, aby nieuczciwy znalazca pozbawił nas oszczędności czy posłużył się naszymi dokumentami.

 

  • Pobieranie odcisków palców od zatrzymanego
    Pobieranie odcisków palców od zatrzymanego
Powrót na górę strony