Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga! Pieszy na drodze.

Pieszy to jeden z uczestników ruchu drogowego mający swoje prawa ale i obowiązki. Piesi nie są chronieni przez zabezpieczenia techniczne, np. karoserię, poduszki powietrzne czy pasy bezpieczeństwa. Dlatego, podczas zdarzeń drogowych odnoszą najpoważniejsze obrażenia.

Najczęściej do wypadków z udziałem pieszych dochodzi jesienią i zimą. Wówczas wcześniej zapada zmrok, pogarsza się widoczność. Dodatkowo, piesi często ubrani są w ciemną odzież i nie używają elementów odblaskowych. W takich sytuacjach kierowcy dostrzegają ich w ostatniej chwili i zazwyczaj nie mają czasu na reakcję a tym samym uniknięcia potrącenia. Pamiętajmy, że kierowca zazwyczaj widzi osobę poruszającą się po drodze z odległości kilkudziesięciu metrów. Jeżeli taka osoba założy element odblaskowy staje się widoczna z odległości 120-160 metrów.

Bez winy nie są również kierowcy. Doświadczenie pokazuje, że ich zachowanie pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie, gdy nie ustępują pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściach dla pieszych. Przykładem może być zdarzenie z 5 września 2018 roku, do jakiego doszło na Rondzie Braci Różewiczów w Radomsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 39 – letni kierujący dostawczym citroenem podczas opuszczania ronda potrącił prawidłowo przechodzącą przez jezdnię kobietę. 79 – letnia radomszczanka została przewieziona do szpitala. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

W pierwszym półroczu bieżącego roku na terenie województwa łódzkiego doszło do 1764 wypadków drogowych, w tym z udziałem pieszych – 378. W wypadkach tych zginęło 85 osób, w tym 21 pieszych a 2194 zostało rannych, w tym 361 pieszych.

Natomiast, na terenie powiatu radomszczańskiego w pierwszym półroczu bieżącego roku doszło do 11 wypadków z udziałem pieszych, w których 2 z nich zginęło a 9 zostało rannych.

Policjanci podkreślają, że każdy z użytkowników drogi jest obowiązany do zachowania zgodnego z obowiązującymi normami prawnymi. Kierowcy nie powinni traktować pieszych jak intruzów przeszkadzających im na drodze a piesi w trosce o swoje bezpieczeństwo powinni przestrzegać kliku zasad:

 

  1. Pieszy zobowiązany jest korzystać z chodnika, a jeśli go nie ma, z jezdni pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustąpienia miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Zobowiązany jest iść lewą stroną drogi. To zapewni lepszą widoczność i bezpieczeństwo.

  2. Pieszy zobowiązany jest korzystać z oznaczonych przejść dla pieszych i sygnalizacji świetlnej (zielone światło).

  3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem jest dozwolone, gdy odległość od przejścia wynosi ponad 100 m i nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa. Zanim przejdziesz popatrz w lewo w prawo, a potem jeszcze raz w lewo i prawo. Jeśli nic nie nadjeżdża przechodź.

  4. Zadbaj o swoje i innych bezpieczeństwo. Po zmierzchu używaj elementów odblaskowych widocznych dla innych uczestników ruchu.

  5. Nigdy nie wychodź na jezdnię zza autobusu, bądź innego pojazdu lub jakiejkolwiek przeszkody.

Życzeniem każdego użytkownika drogi jest, aby uczestnicy ruchu drogowego, niezależnie o roli w jakiej w danej chwili występują zachowywali się względem siebie kulturalnie i zgodnie z prawem.

Powrót na górę strony