Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Defibrylator w komendzie

Urządzenie to zostało przekazane Policji przez tutejszy magistrat, będzie znajdowało się w punkcie recepcyjnym komendy i służyło ludziom w razie potrzeby.

Defibrylator to urządznie ratujące życie człowieka w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Specjaliści podkreślają, że przyrząd ten obsługuje sie intuicyjnie, ponieważ sam podaje, krok po kroku sposób postępowania. W czerwcu tego roku pierwsi policjanci i pracownicy radomszczańskiego urzędu miasta uczestniczyli w szkoleniu z zakresu obsługi defibrylatora zewnętrznego AED prowadzonym przez starszego ratownika medycznego i członka Polskiej Rady Resuscytacji. Szkolenie odbyło sie w sali konferencyjnej komendy. Każdy z uczestników szkolenia mógł sprawdzić w praktyczne umiejętności związane z obsługa urządzenia. Defibrylacja serca to zabieg medyczny ratujący życie osobom, u których nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia (NZK). Szybka akcja ratunkowa za pomocą defibrylatora zwiększa szanse przeżycia ofiar NZK nawet o 75% w stosunku do zwykłej reanimacji krążeniowo-oddechowej. Co najważniejsze defibrylację mogą przeprowadzić osoby, które nie przeszły nawet podstawowego kursu pierwszej pomocy.

 

Czym jest AED?

Defibrylator to urządzenie, które służy do przeprowadzania defibrylacji serca. Składa się z dwóch elektrod (tzw. „łyżek”, które należy przyłożyć do klatki piersiowej pacjenta lub elektrod przyklejanych na ciało) oraz jednostki centralnej, która generuje ładunek (dodatkowo może posiadać również inne funkcje, jak np. zapis EKG). Defibrylatory są podstawowym wyposażeniem każdego szpitala oraz karetek pogotowia. Wyróżniamy dwa typy defibrylatorów: klasyczne (stacjonarne) oraz automatyczne defibrylatory zewnętrzne, czyli w skrócie AED. Te ostatnie skonstruowane są tak, by nawet osoby o niewielkiej wiedzy medycznej mogły udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Zazwyczaj defibrylatory AED automatycznie rejestrują funkcje życiowe pacjenta i wydają komendy dalszego postępowania.

Jeśli widzisz, że ktoś nagle zasłabł lub jesteś świadkiem wypadku:

  • Zachowaj spokój.

  • Oceń bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego w miejscu wypadku.

  • Oceń przytomność i funkcje życiowe poszkodowanego: sprawdź reakcje, zapytaj czy wszystko w porządku.

  • Poproś o pomoc osoby z najbliższego otoczenia, zapytaj o dostępność defibrylatora AED.

  • Odchyl głowę poszkodowanego do tyłu i udrożnij drogi oddechowe.

  • Oceń oddech: przez 10 sekund przyłóż ucho do ust poszkodowanego, obserwuj klatkę piersiową.

  • Zadzwoń na 112 lub 999 i wezwij karetkę pogotowia.

  • Rozpocznij reanimację: w przypadku braku oddechu wykonaj uciski klatki piersiowej oraz sztuczne oddychanie w stosunku 30:2. Powtarzaj czynności do momentu przyniesienia defibrylatora lub do przyjazdu karetki pogotowia.

  • Uruchom defibrylator AED i wykonuj polecenia głosowe.

 

Powrót na górę strony