Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącenie pieszego

Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego do jakiego doszło 4 sierpnia 2018 roku na drodze K1 w miejscowości Brodowe.

Do zdarzenia doszło około godziny 22.00. Z dotychczasowych ustaleń policjantów wynika, że kierujący dostawczym mercedesem jadąc w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego potrącił pieszego przechodzącego przez drogę. Ze względu na obrażenia 36 -letni pieszy, mieszkaniec powiatu radomszczańskiego zmarł na miejscu. Zgodnie z decyzją prokuratora ciało denata zostało zabezpieczone w radomszczańskim prosektorium. 44 – letni kierujący mercedesem to mieszkaniec powiatu piotrkowskiego. Mężczyzna ten był trzeźwy. Policjanci przeprowadzili szczegółowe oględziny kryminalistyczne, zabezpieczyli pojazd, ustalali świadków wypadku.

Przypominamy o zasadności noszenia elementów odblaskowych przez pieszych. Pamiętajmy – odblaski ratują nasze życie! Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 20 - 30 metrów. Osobę wyposażoną w elementy odblaskowe widać z odległości 150 metrów. Wielu tragedii dałoby się uniknąć, gdyby ich uczestnicy nosili elementy odblaskowe.

Obowiązkowe używanie odblasków dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego i mogą uratować mu życie. Kierowca o wiele wcześniej zauważy pieszego wyposażonego w kamizelkę lub opaskę odblaskową i będzie miał więcej czasu na reakcję. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie.

Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Choć przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych  na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Przypomnijmy!

Art. 11 ust 4a Prawo o ruchu drogowym –Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba ze porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony