Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stop dopalaczom!

Dopalacze to potoczna nazwa grupy substancji o działaniu psychoaktywnym. Występują pod wieloma postaciami, a ich skład często nie jest podawany na opakowaniach. Stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Objawy zatrucia dopalaczami są bardzo różne (np. agresja połączona z drgawkami, bełkotliwa mowa, wymioty, wysoka gorączka, wahania nastroju, otępienie, brak kontaktu z osobą).

Substancje te mogą w sposób trwały uszkodzić serce, wątrobę, nerki czy mózg. Problem zażywania dopalaczy dotyka głównie ludzi młodych, ale przeciwdziałanie temu zagrożeniu jest wyzwaniem dla nas wszystkich. Skład deklarowany na opakowaniu może się różnić od składu rzeczywistego, w skład preparatu mogą wchodzić substancje niezadeklarowane przez producenta, mogą występować duże różnice w składzie i działaniu pomiędzy tymi samymi produktami, skład jakościowy i ilościowy produktu sprzedawanego jako „dopalacze” jest zmienny, dopalacze są równie niebezpieczne jak narkotyki, uzależniają i stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia.

Niebezpieczeństwo związane z zażywaniem dopalaczy: zażywanie wyższych dawek w przekonaniu, że „dopalacze” działają słabiej od narkotyków, łączenie „dopalaczy” z innymi związkami psychoaktywnymi oraz lekami, ryzyko indukcji zaburzeń psychicznych: napady szału, lęku, psychoza, zaburzenia snu, ryzyko indukcji napadów drgawkowych, ryzyko silnych odpowiedzi ze strony układu krążenia. Objawy zatrucia dopalaczami to zaburzenia świadomości, bóle głowy, drżenie rąk, zaburzenia orientacji, bełkotliwa mowa, wahania nastroju, omdlenia, kołatanie serca, wymioty, wysoka gorączka, skoki ciśnienia krwi i zaburzenia rytmu serca, utrata przytomności.

Objawy są bardzo różne i mogą wskazywać też na zatrucie narkotykami, lekami itp. Czasami jest to agresja połączona z drgawkami, grymasami twarzy, wiciem się po podłodze. W innym przypadku może to być zupełne otępienie i brak kontaktu z osobą. Chociaż badania nad dopalaczami wciąż trwają, już wiadomo, że mogą one w sposób trwały uszkodzić serce, wątrobę, nerki czy mózg. Ponieważ są to substancje psychoaktywne, o silnym działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, mogą powodować np. powstawanie stanów lękowych, depresyjnych, mogą też wyzwalać uśpione psychozy, schizofrenię u osób, u których być może nigdy nie doszłoby do rzutu takiej choroby, gdyby nie czynnik inicjujący w postaci dopalaczy. Może dochodzić również do uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, które ujawnią się dopiero po wielu latach, np. w postaci zaburzeń osobowości, nadmiernej agresji, zaburzeń pamięci, dużej impulsywności, chwiejności emocjonalnej. Zatrucia dopalaczami są bardzo trudne w leczeniu, gdyż w przeciwieństwie do tradycyjnych narkotyków – nie ma testów wykrywających ich obecność w organizmie.

 

Źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-  Epidemiologiczna w Radomsku

Powrót na górę strony