Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ze sklepu do policyjnej celi

Surowa kara grozi radomszczaninowi, który próbując wręczyć funkcjonariuszom tzw. łapówkę chciał zmusić policjantów do odstąpienia od czynności służbowych. Zdarzenie miało miejsce 19 maja 2018 roku przed jednym ze sklepów przy ulicy Narutowicza w Radomsku.

Około godziny 20.00 do dyżurnego policji zadzwonił radomszczanin i poprosił aby do sklepu przy ulicy Narutowicza przyjechał patrol policyjny, ponieważ nietrzeźwy klient awanturuje się. Policjanci na miejscu porozmawiali ze sprzedawcą. Okazało się, że ten nie chciał sprzedać pijanemu 52 – latkowi kolejnej porcji alkoholu i dlatego doszło do sprzeczki. Następnie mundurowi wyprosili pobudzonego i wulgarnego klienta z placówki handlowej oraz poinformowali o konsekwencjach jego niewłaściwego zachowania. 52- latek chcąc szybko załatwić sprawę i zakończyć interwencję usiłował wcisnąć w dłoń mundurowego sto złotych w zamian za odstąpienie od wykonania czynności słuzbowych. Do usilnego „wpychania” banknotu nie zniechęciło go pouczenie oraz ostrzeżenie, że to, co próbuje uczynić, jest korupcją, a tym samym poważnym przestępstwem. W związku z takim zachowaniem stróże prawa zatrzymali radomszczanina i osadzili w policyjnym areszcie. Podczas zatrzymania 52- latek miał w organizmie 1,7 promila alkoholu. Wszystko wskazuje na to, że zatrzymany usłyszy zarzut wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi publicznemu w zamian za odstąpienie od czynności służbowych.

Co grozi za wręczenie łapówki?

Kodeks karny przestępstwo przekupstwa reguluje w art. 229, który stanowi, iż

„§ 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji,

podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 4. Kto osobie pełniącej funkcję publiczną, w związku z pełnieniem tej funkcji, udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 5. Karom określonym w § 1-4 podlega odpowiednio także ten, kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w państwie obcym lub w organizacji międzynarodowej, w związku z pełnieniem tej funkcji.”

 

Powrót na górę strony