Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja "Alkohol i narkotyki"

Działania pod tą nazwą były prowadzone od wczesnych godzin rannych 8 i 9 marca 2018 roku. Głównym celem akcji jest wyeliminowanie z ruchu kierowców poruszających się po drogach pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Radomszczańscy policjanci w czasie akcji sprawdzili u 239 osób stan trzeźwości. Jeden z kierujących miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie. 42 – letni radomszczanin kierujący skodą nie zauważył jadącej przed nim ciężarówki i uderzył w jej naczepę. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy. Za takie zachowanie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami oraz kara grzywny. To kolejny przykład na to, że kierowcy, którzy siadają za kierownicą po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających stanowią olbrzymie zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Niewątpliwie, alkohol jest substancją psychoaktywną i silnie oddziaływującą na organizm ludzki. Według specjalistów spowalnia działanie układu nerwowego, w wyniku czego osoba będąca pod wpływem alkoholu traci zdolność prawidłowej percepcji bodźców wysyłanych zarówno przez sam organizm jak i tych, które docierają z zewnątrz.
Z badań wynika, że prawdopodobieństwo spowodowania wypadku drogowego zwiększa się kilkunastokrotnie wraz ze wzrostem stężenia alkoholu we krwi kierującego:

od 0,5‰ – 2 razy
od 0,8‰ – 4 razy
od 1,0‰ – 7 razy
od 1,5‰ – aż 36 razy.

Przypominamy, że jazda pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona.

Powrót na górę strony