Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci nie pozwolili aby grupa nastolatek wypiła zakupiony przez 16- latkę alkohol

W sobotni wieczór (17 lutego 2018 roku) cztery koleżanki postanowiły napić się wspólnie wódki. Jedna z nich bez większego problemu kupiła alkohol w jednym z radomszczańskich sklepów. Poczynaniom nastolatek i sprzedawczyni przyglądał się policyjny patrol pełniący tam wówczas służbę.

Policjanci podczas obserwacji placówki handlowej nabrali podejrzeń, że ekspedientka sprzedała alkohol osobie niepełnoletniej. Chwilę później mundurowi sprawdzili wiek dziewczyny, która wyszła ze sklepu z zakupionym tam alkoholem. Okazało się, że 16 – letnia radomszczanka zakupioną wódkę zamierzała wypić z trzema koleżankami. O sytuacji tej policjanci poinformowali opiekunów prawnych nastolatek. Mundurowi od razu ustalili dane osobowe uczestników tego zdarzenia oraz jego szczegółowy przebieg. Po wykonaniu wszystkich czynności w tym postępowaniu akta sprawy zostaną przekazane do sądu. Funkcjonariusze przypominają, że w takiej sytuacji zarówno sprzedawca jak i właściciel sklepu może ponieść poważne konsekwencje. Za sprzedaż alkoholu nieletnim grozi kara grzywny. Kolejną konsekwencją takiego zachowania może być utrata koncesji na handel wyrobami alkoholowymi.

Policjanci często spotykają się ze zdarzeniami z udziałem osób nieletnich, którzy będąc pod wpływem napojów alkoholowych czy innych substancji odurzających stają się sprawcami czynów karalnych lub też są ofiarami różnych przestępstw.
Przypomnijmy, że demoralizacja to stan bądź proces charakteryzujący negatywne postawy i zachowania nieletniego w stosunku do obowiązujących w społeczeństwie podstawowych norm i zasad postępowania - „… w szczególności naruszanie zasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego lub kształcenia zawodowego, używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, udział w grupach przestępczych…”.

Jedną z najczęstszych i najbardziej dotkliwych społecznie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego jest spożywanie przez niego napojów alkoholowych. Nie zapominajmy, że to na dorosłych ciąży szczególny obowiązek dbałości o bezpieczeństwo dzieci czy młodzieży m.in. poprzez reagowanie na nieodpowiedzialne, zabronione zachowania najmłodszych.

W przypadku gdy nieletni jest zagrożony demoralizacją lub jest sprawcą czynu karalnego wszelkie zebrane materiały w sprawie kierowane są do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego.


 

Powrót na górę strony