Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaski dla pieszych i rowerzystów

Policjanci nieustannie powtarzają, że używanie elementów odblaskowych przez pieszych i rowerzystów ma wpływ na ich bezpieczeństwo na drodze.

17 października 2017 roku policjanci wraz z pracownikami Starostwa Powiatowego w Radomsku rozdawali kamizelki odblaskowe osobom poruszającym się drogami powiatowymi. Mundurowi tłumaczyli tzw. niechronionym użytkownikom dróg, że odblaski zwiększają ich wodoczność. Jeżeli po zmroku nie używamy odblasków to w światłach mijania jesteśmy widoczni z odległości 20 – 30 metrów. Kierowca jadący z prędkością 90 km/h pokonuje 25 metrów w ciągu jednej sekundy. Zatem nie ma szans na reakcję, gdy nie zauważy na drodze pieszego czy rowerzysty. Natomiast, jeżeli pieszy czy rowerzysta ma widoczny odblask, odbijający światła samochodu, kierowca dostrzeże go z odległości 130 – 150 metrów, czyli dużo szybciej.

Przypominamy, że prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

 

Powrót na górę strony