Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy nad wodą

W upalne dni chętnie wypoczywamy nad wodą. Zadbajmy o to, aby ten wypoczynek nie kończył się tragicznie. To od nas samych zależy czy będzie to miło spędzony czas.

Zbliżające się wakacje oraz piękna pogoda są czynnikami sprzyjającymi relaksowi nad wodą. Niestety, jak wynika z policyjnych statystyk, jest to również czas kiedy dochodzi do wielu nieszczęśliwych wypadków nad wodą. Tylko od początku kwietnia tego roku w Polsce utonęło 71 osób. Przyczyny tragedii są różne, najczęstsze to: lekkomyślność, brak wyobraźni, brawura, przecenianie własnych umiejętności, ignorowanie obowiązujących przepisów czy alkohol, którego nadmiar powoduje zaburzenia poszczególnych zmysłów, równowagi i orientacji.

W miniony weekend ze stawu w Kobielach Wielkich zostało wyłowione ciało 70 – letniego mieszkańca gminy Kobiele Wielkie. Zgodnie z decyzją prokuratora nadzorującego czynności wykonywane na miejscu zdarzenia ciało denata zostało zabezpieczone w radomszczańskim prosektorium celem wykonania badań. Jak ustalili policjanci mężczyzna ten często przebywał w rejonie tego zbiornika wodnego, gdyż był wędkarzem.

Na kanwie tego zdarzenia policjanci apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

  • pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po alkoholu,

  • kąpieli można zażywać tylko w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej pod okiem ratownika,

  • nie należy zostawiać dzieci samych, wskazane by dzieci miały nałożone na rączki nadmuchiwane elementy pomagające utrzymać się im na wodzie,

  • wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu trzeba pamiętać o stopniowym zanurzaniu ciała, w taki sposób można uniknąć szoku termicznego,

  • osoby pływające na materacach nie powinny zbytnio oddalać się od brzegu,

  • pływając kajakiem, łódką czy innym sprzętem wodnym załóżmy kamizelki ratunkowe,

  • przed wypłynięciem w dłuższy rejs trzeba sprawdzić prognozę pogody.

 

Powrót na górę strony