Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odblask – świeć przykładem

W województwie łódzkim trwa konkurs promujący noszenie elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność pieszych na drodze.

W naszym kraju piesi stanowią jedną z najbardziej zagrożonych grup uczestników ruchu drogowego. Statystyki wskazują, że do wielu potrąceń dochodzi po zmierzchu, gdy są oni słabo widoczni. Z tego względu w roku 2014 znowelizowano przepisy wprowadzając obowiązek używania elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym po zmierzchu. Takie elementy umieszczone w polu działania świateł samochodów zdecydowanie poprawiają widoczność pieszego. Kierowca z daleka widzi świecący element odblaskowy i ma czas na odpowiednią reakcję. Jest już jesień, szybciej zapada zmrok i często pada deszcz. Widoczność pogarsza się, więc używanie elementów odblaskowych może uratować pieszemu życie.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Łodzi wspólnie z Kuratorium Oświaty i Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach i Sieradzu rozpoczęli konkurs "Odbblask – świeć przykładem". Konkurs skierowany jest do szkół podstawowych oraz gimnazjów i ma na celu propagowanie noszenia odblasków przez uczniów i ich opiekunów, którzy idą do lub wracają ze szkoły. W konkursie mogą uczestniczyć wszystkie osoby związane ze zgłoszoną do konkursu szkołą tj: uczniowie, rodzice i opiekunowie uczniów, grono pedagogiczne i dyrekcja oraz personel administracyjny. Zadaniem uczestników konkursu i opiekunów jest noszenie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu bez względu na porę dnia i warunki atmosferyczne, a przez to inspirowanie innych do noszenia elementów poprawiających ich widoczność. Jury konkursu oceni, jaki procent osób przybywających do placówki zgłoszonej do konkursu nosi w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego elementy odblaskowe. Każda zgłoszona placówka zostanie oceniona tylko raz. Czas w jakim liczona jest liczba osób noszących odblaski wynosi 30 minut. Zgłoszona szkoła nie będzie powiadamiana przez organizatorów o planowanym terminie oceny, ani o uzyskanych wynikach przed rozstrzygnięciem konkursu. Konkurs potrwa do 30 listopada 2016r. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe.Wręczenie nagród przedstawicielom zwycięskich placówek odbędzie się podczas Wojewódzkiego Finału Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wiosną 2017r. Szczegóły dotyczące konkursu są opublikowane na stronie KWP w Łodzi: lodzka.policja.gov.pl/konkurs

 

Żródło: KWP w Łodzi

Powrót na górę strony